Z počátku ženy možnost bezplatného vyšetření prsu v Blansku příliš nevyužívaly. Nakonec se však jejich počet začal výrazně zvyšovat. „Od ledna do minulého týdne se v Blansku nechalo vyšetřit přes dva tisíce devět set devadesát žen. Dostali jsme se nad polovičku, která je nutná proto, aby nám Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo program mamografického screeningu,“ nastínila ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková. Ročně by se mělo nechat na mamografu zkontrolovat pět tisíc žen. Nyní Blanenští podle Danihelkové splňují všechny podmínky ministerstva.

„Požadavky se týkají také přístrojů, prostor, ale i počtů lékařů a jejich důkladného vzdělání,“ přiblížila Danihelková.

Díky podpoře ministerstva pak do nemocnice putují peníze ze Všeobecné zdravotní pojišťovny, a to na bezplatné vyšetření prsu jednou za rok u žen starších pětačtyřiceti let. Blanenští však nabízí ženám toto vyšetření zdarma už od čtyřiceti let.

Ministerstvo stálo za blanenskou nemocnicí původně do konce letošního června. „Nakonec nás podpoří až do jednatřicátého prosince tohoto roku. Pak znovu prověří, jestli se u nás nechal vyšetřit požadovaný počet žen,“ dodala ředitelka.

Za posledního půl roku odhalili lékaři při vyšetření desítky karcinomů. „Ty je možné zachytit v počátečních stádiích, takže jsou pak úspěšně léčitelné. Pacientky nezemřou,“ pokračovala Danihelková.

Nemocnice v Blansku pojme široké okolí se sto tisíci obyvateli. Nedojíždí tam tak pouze ženy z Blanenska.

Všeobecná zdravotní pojišťovna nemocnicím přispívá, protože dbá na prevenci proti rakovině. „Mamografická vyšetření může provádět nemocnice, která má dostatek lékařů a technické vybavení, tedy i okresní nemocnice. Musí ale splňovat veškeré podmínky pro provoz a mít statut ,“ řekl mluvčí pojišťovny Jiří Rod.