Pět set sedmdesát tři milionů. Tolik by letos mělo utratit město Blansko. Rozpočet už schválili zastupitelé. Ti tentokrát vsadili na projekty, které z velké části zaplatí dotace. Méně peněz dostanou některé školy a organizace.

Podle blanenského místostarosty Lubomíra Toufara se nedostane třeba na přání lidí žijících v ulici 9. května. „Ti už šest let chtějí další autobusovou zastávku s přístřeškem,“ uvedl Toufar s tím, že peněz od města se v požadované míře nedočkají ani sportovní a další spolky a některé školy. Na bezbariérový přístup si počkají třeba žáci ze Základní školy Dvorská. Úpravy ve školním dvoře by měly stát necelý milion korun.

„Už několik let upozorňujeme na to, že máme za školou tankodrom. Kameny a hlína na cestě komplikují pohyb zaměstnancům, žákům i rodičům,“ sdělil ředitel školy Dušan Krumnikl. Podle něj by v budoucnu měla ve dvoře vést asfaltová cesta, po které by se vozíčkáři bez broblémů dostali do školy.

S pětadvaceti miliony korun v rozpočtu počítají blanenští radní na stavbu kompostárny, přičemž velkou část nákladů doplatí dotace. Další obrovskou investicí bude letos digitalizace blanenské nemocnice. Její druhá etapa si vyžádá třicet milionů korun. Dvacet milionů se podařilo vedení nemocnice získat z dotací. „Zbytek si dokrýváme z vlastních peněz,“ dodal ředitel Nemocnice Blansko Milan Klusák. Tato akce je zařazená do rozpočtu, protože podle zákona musí jít dotace přes zřizovatele nemocnice, tedy město.

„Díky digitalizaci bude možné archivovat a přenášet informace nejen po celé nemocnici, ale i po celé zemi a světě. Zakoupíme přístroje, díky kterým potrvají vyšetření kratší dobu, nebudeme vyšetření muset opakovat a budou šetrnější k pacientům,“ nastínil plány nemocnice Klusák.
Blanenští radní počítají také s vytvořením odborných učeben ve vybraných základních školách či pece na pálení keramiky v mateřské škole v ulici Rodkovského. „To si vyžádá přes šest milionů korun, většinu uhradí dotace,“ doplnil místostarosta Toufar. Zastupitelé podle něj schválili i stavbu parkoviště v sídlišti Sever za šest milionů s pomocí čtyřmilionové dotace.

K závěru se letos přiblíží i stavba cyklostezky. Odborníci se vrhnou na druhou a třetí etapu stavby. Osmimilionové náklady zaplatí z devadesáti procent opět dotace.

Zda dojde i na zateplení škol nebo odbahnění blanenské přehrady Palavy, není jasné. Radní totiž čekají na vypsání dotačního titulu.
Finanční krize blanenský rozpočet podle Toufara výrazně neovlivnila. „Proti loňskému roku jsme výrazně nenavýšili příjmy a rozpočet jsme sestavili střízlivě, takže celkový součet našich výdajů se rovná součtu příjmů. A to je pět set sedmdesát tři milionů korun,“ vysvětlil Toufar.