„Rozšířila se fáma, že Blanensko postihla chřipková epidemie, ale není to pravda. Jen jedna paní dostala chřipku,“ uklidňuje Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice.
Zatím se nemocnost drží zhruba na stejné úrovni jako minulý týden. Nejčastější jsou respirační onemocnění. „Přibývá ale nemocných s vysokými teplotami a suchým kašlem, to je znak, že se chřipka blíží,“ uvedla Vaverková.
Vlastní zkušenost s virem má i Lenka Procházková z Adamova. V minulých dvou týdnech ji skolil silný kašel a nachlazení. „Začalo to bolestí v krku a suchým kašlem. Nakonec jsem skončila dva týdny doma s antibiotiky a neschopenkou,“ popsala Procházková.
Chřipková epidemie by podle hygieniků měla do republiky dorazit asi za čtrnáct dnů. Nejvyšší nemocnost se očekává dva až tři týdny od vypuktuní epidemie. Zatím je v kraji přibližně čtrnáct set padesát nemocných na sto tisíc obyvatel.
Na Blanensku je to ale pouze něco mále přes tisíc nemocných. „V okresech, kde je méně lidí a nepoužívá se tolik hromadných dopravních prostředků, je situace vždy lepší,“ okomentovala situaci Vaverková.
Zvýšený zájem o léky na snížení teploty či preventivní přípravky zaznamenala také blanenské lékárna Hélios. „Lidé k nám spíše chodí, až na ně něco leze. Ale přibývá také zájemců o léky podporující imunitu, například o přípravek Oscillococcinum,“ uvedla lékárnice Eva Nováková.
V posledních dnech se lidé také ptají na očkování proti chřipce. „Hodně lidí chodilo na podzim, další vlna zájmu se zvedla zase až teď,“ doplnila Nováková.
Očkování je rovněž nejúčinejší způsob prevence proti chřipce. „Letos se v Evropě objevil kmen chřipky proti kterému očkujeme, takže se prokazuje účinnost očkování,“ tvrdí Vaverková.
Petra Havlíková