Když chtějí Blanenští vyvětrat, otevřou okno. Místo čerstvého vzduchu ale ráno do jejich pokoje vnikne pronikavý zápach. Těžko se ho zbavují. Na Českou inspekci životního prostředí dorazilo od poloviny července už několik stížností Blanenských. Pracovníci České inspekce životního prostředí při srpnové kontrole zjistili, že zdroj nepříjemného zápachu nejspíše pochází z některé z firem sídlících v areálu v ulici Pražská.

„S kolegyní jsme zkontrolovali místní průmyslovou zónu Vojánky. Já jsem se pak vydal po dalších firmách v okolí,“ upřesnil Luděk Dvořan z České inspekce životního prostředí. Oba inspektoři vytipovali místo i různé firmy podle informací, které jim poskytli stěžovatelé. „Vyloučil jsem firmu Blata, která neprovádí lepení ani lakování a nepracuje s žádnými organickými látkami. Šel jsem na jistotu do ČeMeBo, ale zjistil jsem, že je tam vše v pořádku,“ popsal zlomek pátrání Dvořan, který nevlídný zápach nakonec ucítil v ulici Zborovecká. „Zde jsem narazil na zahrádkáře, který mě upozornil na areál firem za Stavebním bytovým družstvem Macocha,“ pokračoval Dvořan, podle kterého je zdrojem pronikavého zápachu, na který si lidé stěžovali, právě tato lokalita.

„Na devadesát procent to jde odtud. Zatím ale chybí důkazy,“ řekl Dvořan, který se o pachu dozvěděl i od lidí pracujících v areálu.
Ne všichni zaměstnanci ze dvora ale zápach zaznamenali. „Nikdy jsem tu nic takového necítil,“ sdělil Rostislav Chalupa. O ničem neví ani vedení firmy Tatsuno-Benč, která sídlí v areálu. „Česká inspekce životního prostředí dělala kontrolu i u nás, ale vše bylo v pořádku,“ uvedl ředitel firmy Roman Pilát.

Zápach se měl v okolí ulice Pražská podle lidí šířit zejména v ranních hodinách.

„Když jedu po sedmé hodině ráno do práce, je to v Pražské pěkně cítit,“ uvedl František Nečas. Protože Nečas v minulých dnech tak brzy ráno z domu nevycházel, nemůže říct, že by se situace po kontrole zlepšila. Jeden ze stěžovatelů Michal Jurajda ale ano. „Pravdou je, že jsem od té doby onen neznámý zápach nezaznamenal. Nechci ale dělat ukvapené závěry. Od kontroly České inspekce životního prostředí uběhla krátká doba,“ sdělil Jurajda.

Případ přebírá blanenská radnice. Zdroj, ze kterého pravděpodobně zápach vychází, je malý a nespadá tak do kompetence inspektorů.

„Chystáme se do areálu v Pražské ulici na kontrolu odpadového hospodářství,“ přislíbil vedoucí odboru životního prostředí Pavel Konečný. Ten Blanenské upozorňuje, aby až zápach ucítí, volali městskou policii. „Strážníci jsou ve službě čtyřiadvacet hodin denně. Okamžitě tam přijedou, sepíší protokol a podklady nám předají,“ uzavřel Konečný.