Uspořádat velký koncert známé kapely vyjde v Blansku pořadatele draho. Proto si takový plán důkladně rozmýšlejí. Řadu poplatků městu platí ale i organizátoři menších akcí. Odvádí deset procent ze vstupného, ať se koncert nebo taneční zábava odehrává kdekoliv ve městě a jeho částech. Další peníze zaplatí za předprodej lístků v informační kanceláři či ochrannému svazu autorskému. Protože se pořadatelům nedaří s městem domluvit na zmírnění podmínek, někteří raději uspořádají svoje akce jinde.

Rockový koncert si lidé užijí příští rok zřejmě v Rájci-Jestřebí. Pořádat jej v Dělnickém domě v Blansku se totiž nevyplatilo. „Musíme platit městu deset procent ze vstupného, dalších deset procent za předprodej v Blance, další peníze ochrannému svazu autorskému, z tomboly nemáme ani korunu. Vydělat se dalo pouze na občerstvení, nyní ale v Dělnickém domě platí monopol na bary,“ zdůvodnil přesun akce do sousedního města Martin Müller. Ten v Dělnickém domě zaplatil za pronájem dvacet tisíc korun, v rájecké sokolovně to bude mnohem méně. „Město tam po nás nebude chtít poplatek ze vstupného ani z předprodeje,“ podotkl Müller. Aby se poplatkům vyhnul, musel by své kulturní akce od základů změnit.

Přivést kapely známých jmen do Blanska je těžké i podle dalšího organizátora. „Kdybychom pozvali Tři sestry nebo Divokýho Billa, na které by přišla spousta lidí, deset procent ze vstupného by byl velký ranec peněz. Přitom město by mělo být rádo, že se něco děje. Nad tímto problémem už bylo diskuzí dost, nic se však nezměnilo,“ míní muž, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Zdeněk Fic, který pořádá zajímavé kulturní akce často v blanenské části Klepačov, upozornil, že organizátoři musí kličkovat. „Kromě běžných koncertů se snažíme občas uspořádat promítání či koncert amatérských kapel. Ty jsou totiž od poplatku městu osvobozeny. Předprodej si zase domluvíme v obchodech místo v informační kanceláři. Platit městu, svazu autorů a ještě za předprodej se nedá,“ sdělil Fic s tím, že už nyní na akci většinou nic nevydělají, někdy pořadatelé dokonce i doplácí.

Podle Marcely Horákové z blanenského odboru kultury jsou pořadatelé kulturních akcí opravdu těmito poplatky svázáni. „Poplatek ze vstupného musí zaplatit kdekoliv ve městě nebo jeho částech, kde se akce pořádá. Je to rozhodnutí zastupitelstva. Tato vyhláška platí už dlouhá léta, zastupitelé ji naposledy schválili loni v prosinci,“ přiblížila Horáková s tím, že to umožňuje zákon. Ale upozornila, že všichni pořadatelé platit nemusí. „Od poplatků jsou osvobozeny charitativní akce, jejich organizátoři ale musí doložit, že výtěžek putoval právě na charitativní účely. Peníze město nechce ani za filmová promítání, divadla, výstavy či koncerty vážné hudby nebo akce pořádané pro děti do patnácti let či postižené lidi,“ popsala Horáková. Méně peněz stojí také vystoupení amatérských kapel. Podle Horákové akcí v Blansku rozhodně neubývá.

Získané peníze putují do rozpočtu města. To tvrdí blanenský starosta Lubomír Toufar. Za dobu svého vedení města připomínky od pořadatelů neslyšel. „Prověřím, jaká je situace v Blansku a ostatních městech. Pokud by totiž tyto poplatky vedly k tomu, že pořadatelé akce přesunou jinam, měli bychom o tom mluvit a udělat opatření,“ míní Toufar.

I Boskovičtí platí z kulturních akcí poplatek městu. Je však nižší. „Když pořádá třeba Orel martinské hody v Zámeckém skleníku, poplatek čítá do jednoho tisíce korun. Městu jej nemusí platit pořadatelé neziskovek a charitativních akcí. Nevztahuje se ani na akce v soukromých klubech a prostorách,“ řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková. Podle ní si město neúčtuje peníze ani za předprodej lístků v informačním centru.