Co je koronavirus?Zdroj: DeníkDvojice se měla na jižní Moravu vrátit z dovolené v Itálii. Jde o otce s dcerou, kteří byli společně lyžovat v Dolomitech. "Odebrali jsme jim vzorky, ukázalo se, že průběh nemoci je u nich spíše lehčí. V současné době nejsou hospitalizovaní, nachází se doma v karanténě," sdělil Deníku přednosta kliniky infekčních chorob Petr Husa.

Ke zvýšeným opatřením tak přistupují i na Blanensku. Zatímco základní a střední školy jsou od středy zavřené, mateřské školy v Blansku fungují. „Zatím zůstanou otevřené. Učitelé ale budou bez výjimky vykazovat do domácího ošetření děti, u kterých se projeví jakýkoliv příznak respiračního onemocnění,“ uvedl blanenský starosta Jiří Crha.

Dodal, že zakázaný je do školek také vstup cizích osob, které nedoprovází děti. „Pokud rodiče tato omezení nebudou respektovat a nemocné děti nenechají doma, zváží město jako zřizovatel další postup. Možností je případně i plošné uzavření mateřských škol,“ upozornil Crha.

Stále platí zákaz návštěv v blanenské nemocnici a v Senior centru. Provoz Městského klubu důchodců je omezený. „Provoz klubu zatím necháváme s omezením. Zruší se kroužky a volnočasové aktivity seniorů. Výdej obědů zůstává. Aktivity vázané na menší počet lidí jako je právní poradenství a počítačový kurz, do kterého je aktivně zapojeno méně než deset seniorů, zatím pojedou,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy Petra Skotáková.

#interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066##interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Na domech s pečovatelskou službou Blanenští v těchto vyvěsí výzvu pro návštěvníky, aby kontakt se zde žijícími seniory omezili. Pouze na nezbytně nutné zajištění jejich obsluhy a výpomoci.

Vedení města apeluje také na pořadatele soukromých akcí, aby zvážili, zda je nezruší, případně aby nezapomněli, že limit na akce do sta osob se týká i například soukromých provozovatelů nočních klubů.

V provozu zůstávají podle blanenské radnice také městská sportoviště včetně krytého bazénu a kluziště. Všude však platí omezení maximálního počtu devadesát návštěvníků. Stejně jako v Muzeu Blanenska, které provozuje Jihomoravský kraj.

Čtvrteční vernisáž k výstavě Vlajka vzhůru letí se tam uskuteční. „Nemůžeme však zajistit, že se všichni příchozí na vernisáž dostanou. Prohlídky muzea ale zachováváme, byť v menších skupinách. A jako vstřícný krok bude výstava 13. a 14. března všem návštěvníkům zpřístupněna za snížené vstupné ve výši dvacet korun,“ informovala ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník