Pětadvacet rodinných domků. Tolik se jich postaví každý rok v Blansku a nejbližším okolí. Tento trend trvá už šest let. Přesto ploch pro stavby rodinných domů v územním plánu výrazně ubude. A to asi o sto hektarů. Místostarosta Blanska Jindřich Král toto rozhodnutí radních zdůvodňuje tím, že plochy určené k bydlení se nepodařilo na stavební pozemky přeměnit.

„Nedaří se nám zastavovat místa, která jsou v územním plánu vedená jako návrhová plocha pro bydlení v rodinných domech. Spoléhali jsme třeba na Luhy, o které mělo zájem už mnoho firem, ale výsledek je stále nulový,“ sdělil Král. Na většině návrhových ploch se totiž nic neděje. Domky tam zřejmě nikdy stát nebudou. „Plán totiž neřeší třeba vlastnické poměry a podobně,“ vysvětlil Král.

Podle Jiřího Kouřila ze stavebního úřadu v Blansku však chystané změny v územním plánu nebudou znamenat méně domků v budoucnosti. „V těchto dnech máme asi sto patnáct hektarů těchto návrhových ploch. Většina je ale pasivních. Z plánu vyřadíme pouze tyto zbytečné plochy, takže skutečný počet míst pro domy se nesníží,“ míní Kouřil.

Stavět bude možné v lokalitě nad sídlištěm Zborovce. Místo u chatové oblasti by se tak mohlo zaplnit rodinnými domky do tří let. Stavbaře kromě samotného města Blanska lákají i jeho městské části. „Třeba Češkovice jsou teď před zahájením stavby asi třiceti rodinných domů,“ zmínil Kouřil a dodal, že nové domky mají a budou mít slibnou budoucnost i v Obůrce a Těchově.

Složitější to budou mít lidé, kteří zatouží bydlet v Klepačově nebo Dolní a Horní Lhotě. Tam by se už plochy pro rodinné domy rozšiřovat neměly. O bydlení v Blansku s jednadvaceti tisíci obyvateli zájem roste. Potvrzuje to i majitelka stavební firmy Hana Chlupová. „Poslední dva roky máme hodně práce. Jen je problém se stavebními kapacitami. Dřív se stavěly převážně bytové domy, teď převládají rodinné domky a jejich rekonstrukce,“ řekla Chlupová.

Blanenský místostarosta Král přiznal, že se radní v minulosti zaměřovali více na bytové domy. „Nyní chceme rozšířit i počet rodinných domů. Pomůžeme investorům, pokud to půjde. Opravíme naše silnice a veřejné osvětlení, zajistíme, aby se mohli dobře napojit na inženýrské sítě,“ uvedl Král.