Jarní etapa deratizace trvala od března do června. „Obešla se bez komplikací. Zprávu o ní jsme zaslali hygienikům, takže ji bereme jako uzavřenou," uvedl vedoucí odboru komunální údržby na blanenské radnici Miroslav Pokorný.

Počet potkanů podle něj zůstává v Blansku stejný. „Nedokážeme jej vyčíslit, ale výrazným způsobem se nemění. Lidé občas nějakého hlodavce zahlédnou, ale jsou to pouze ojedinělé případy. Kdykoli se na nás mohou obrátit. Jejich podněty předáme hned deratizátorské firmě, aby je vyřešila," přislíbil Pokorný.

Kontrolu pracovníci vybrané firmy provádí vždy po deseti až čtrnácti dnech od umístění otrávených nástrah. „Budou připravené v kanalizačních sítích, na některých veřejných prostranstvích a zejména u nor a stezek, které hlodavci obývají. Přímo do bytových domů deratizátoři nechodí, tam si to řeší vlastníci nemovitosti," vysvětlil Pokorný.

Všechny nástrahy pracovníci řádným způsobem označí a nenechají je ležet na veřejně přístupných místech a prostranstvích. „Z bezpečnostních důvodů budou deratizátoři pracovat v době, kdy se ve školách učí. Přesto místní upozorňujeme, aby po celou dobu akce věnovali zvýšenou pozornost svým dětem nebo volně pobíhajícím psům a kočkám. Protože nikdy nemůžeme zcela vyloučit vyhrabání nástrahy a třeba i její požití," poznamenal vedoucí odboru komunální údržby Miroslav Pokorný.