Jednou z rozsáhlých investic je finále rekonstrukce budovy Zámek 3 za necelých dvaadvacet milionů korun. Do nových prostor se z nedalekého zámku přesune administrativa Muzea Blanenska a částečně aktivity Základní umělecké školy Blansko. „Opravené prostory využijeme také pro další depozitáře,“ sdělila před zahájením prací ředitelka muzea Pavlína Komínková.

Blansko má na investice v rozpočtu zatím 122 miliony. | Video: Deník/Jan Charvát

Základní umělecká škola do zmíněného objektu přestěhuje výtvarný obor. V přízemí pak umístí keramickou část a v podkroví výtvarné ateliéry. S jedenácti a půl miliony pak město počítá na zastropení Palavského potoka. Jedná se o generální opravu poškozeného úseku od kruhového objezdu v Rožmitálově ulici až k ústí do řeky Svitavy.

Na podobnou částku pak přijde vybudování nových parkovacích míst, opravy chodníků a úprava silnice v Údolní ulici. „Připraveno je také dokončení regenerace vnitrobloku v ulici Poříčí za osm milionů korun, rekonstrukce tartanu a další investice na Sportovním ostrově, rozpočet počítá i s rekonstrukcí mostů, chodníků, opravami výtluků v komunikacích, regenerací školních hřišť nebo doplňováním herních prvků,“ informovali blanenští úředníci.

Město má připravené také další projekty, na které ještě dotace vypsané nebyly. Řeč je například o rekonstrukci ulice Erbenova za třiatřicet milionů korun. V plánu je také modernizace učeben základní školy v ulici Salmova za jednadvacet milionů korun. „Připravujeme i další etapu revitalizace rekreační oblasti Palava. Tam na základě podnětů od občanů a studie zpracované ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně počítáme s úpravami za zhruba šedesát milionů korun,“ zmínil další projekty blanenský starosta s tím, že pokračuje příprava dalších velkých investičních záměrů.

Některé z nich mohou odstartovat ještě letos nebo příští rok. Jedná se například o výstavbu nových lázní na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka a modernizaci blanenské nemocnice s vybudováním nového urgentního příjmu. Nebo rekonstrukce budovy na ulici Sladkovského, kde by měla fungovat nová mateřská škola. „K financování těchto projektů bychom mimo jiné použili peníze uložené na účtech města i příjmy z prodeje pozemků. Například těch v průmyslové zóně,“ uzavřel Crha.

Na úpravy zázemí u blanenské přehrady v rekreační oblasti Palava je zvědavý například Tomáš Procházka. Uvítal by tam novou písečnou pláž s hřištěm na beach volejbal a veřejný gril. „To by podle mě bylo super a celou oblast zatraktivnilo,“ řekl jeden z blanenských obyvatel.

Dodal, že jako prioritní investici ze stany města vnímá výstavbu nových lázní. Plavecký bazén je kvůli havarijnímu stavu mimo už druhým rokem. „Lázně ve městě strašně chybí. Slyším to ze všech stran. Nejen ohledně plavecké závodní tradice a rekreačních plavců, ale také ze strany škol. Snad se celý projekt co nejdřív posune dál,“ dodal muž.