Areál blanenského koupaliště jednolitým jezerem. Na tento pohled z posledních povodní ve městě nezapomene ředitel Služeb Blansko Radek Snopek. On i ostatní Blanenští čekají na protipovodňová opatření, které měly vzniknout na řece Svitavě. Termín zahájení úprav se však téměř o rok prodloužil. Podle pracovníků Povodí Moravy totiž nebyly vyjasněné záležitosti ohledně pozemků.

„Letos jsme to přečkali, snad budeme mít štěstí i příští jaro,“ nechal se slyšet Snopek, který vzpomněl dobu, kdy se řeka Svitava vylila do areálu koupaliště, současného aquaparku. „Voda se zastavila pouhých patnáct centimetrů od bazénu. Strojovna krytého bazénu, zimního stadionu i aquaparku je pod úrovní terénu. I když pojištění jsme, protipovodňová opatření tedy vítáme,“ sdělil Snopek s tím, že úpravy koryta řeky by do nového areálu aquaparku zasáhnout neměla.

Podle starostky Blanska Jaroslavy Králové měly předběžné práce v okolí řeky začít do konce minulého roku. „Povodí Moravy tam nechalo pokácet porosty, nešlo o podstatné zákroky. Pak jsme počítali s tím, že práce zahájí letos na jaře, místo toho termín stále protahují,“ přiblížila Králová a dodala, že radní pracovníky Povodí Moravy neformálně vyzývají. „Naposledy nám sdělili, že je vše vyřešené,“ podotkla starostka. Prodlužování termínu zahájení staveb na Blansko podle ní výrazný vliv nemá.

Ředitel závodu Dyje z Povodí Moravy Radim Světlík tvrdí, že v současnosti je před koncem výběrové řízení na dodavatele stavby.

Stavět se začne letos v září

„V plánu bylo zahájit úpravy koncem roku 2007, respektive začátkem letošního roku za předpokladu vyjasněných všech vztahů a to především k pozemkům v dotčeném území a dále pak k železničnímu mostu. V tuto chvíli jsou tyto body vyjasněny,“ vysvětlil Světlík. Koncem letošního září tedy očekává zahájení prací. „Tím myslím předání staveniště, dopřesnění harmonogramu a podobně,“ dodal. Protipovodňové opatření za padesát milionů korun bude spočívat v rozšíření koryta řeky, zvýšení a rozšíření břehové hrany. Řeka pak bude téct korytem o dva metry širším.

V blízkosti Svitavy stojí penzion U Golema. Miroslav Šindelář, jeden z jeho majitelů, se záplav neobává. „ Stavba opatření na řece se nás dotýká tak, že městu odprodáváme asi dvě stě metrů pozemku. Do zbývajícího místa by úpravy zasáhnout neměly,“ uvedl Šindelář.