Cestu městem bez bariér uvítají především nevidomí, slabozrací a zdravotně tělesně postižení lidé. Ti se lépe dostanou z chodníku na přechod pro chodce či parkoviště.

„Bariéry odstraníme předlážděním části chodníku a uložením nájezdových obrubníků. Nevidomým lidem pak pomůže vodící linie s hmatovými orientačními body,“ přiblížila Sylva Šotová z odboru investic blanenské radnice. Podle ní pracovníci doplní chybějící vyhrazená parkovací místa i s vodorovným a svislým značením. „Případně provedeme bezbariérové napojení na stávající chodník,“ podotkla Šotová.

Plánovaná rekonstrukce přechodů a parkovišť je druhou etapou akce Mobilita pro všechny. V první etapě bezbariérovost zasáhla trasy napojující se na centrum města. „Letošní úpravy budou rozeseté po celém Blansku. Bez bariér bude okolí kina, nádraží a pošty či sídliště Sever,“ sdělila Šotová.

Stavby začnou letos v září a budou trvat do prosince. Bezbariérový pohyb po Blansku bude městskou pokladnu stát přes milion korun. V současné době radní žádají o přidělení dotací.