Staré plátno pamatovalo už čtyřicet let. Bylo vyrobené z plátna a muselo se neustále obnovovat. „Bylo už hodně zteřelé, museli jsme ho vyměnit. Nové nás stálo sto šedesát tisíc korun,“ tvrdí vedoucí blanenského kina Pavel Langer. Nové plátno je plastové a má lepší odrazivost, což znamená, že obraz je na něm ostřejší a navíc nepotřebuje stálou údržbu.

Výměna trvala dva dny. Nejdříve bylo nutné staré plátno sundat. Pak na kladkách vyzdvihnout nové a nejvíce práce zabralo napínání plátna. „Nesmí na něm být žádné vrásky ani sklady. Vypnuté musí být perfektně,“ doplnil Langer.

Staré plátno ale kino nevyhodilo, věnovalo ho umělcům do Ostrova u Macochy. „Původní plán byl, že by se plátno rozstříhalo a pokreslilo, ale nakonec zůstalo v celku a na té fascinující velikosti vznikne obraz,“ upřesňuje Langer. Výtvarné dílo bude také v kině vystaveno.

Modernizace kina začala rekonstrukcí sálu a sedadel, potom přišel na řadu zvuk, na začátku září se vyměnilo plátno. V příštích dnech v kině přibudou ještě dva nové širokoúhlé objektivy. Každý za třicet tisíc korun, čímž bude rekonstrukce hotová.

Petra Havlíková