„Vymezuje čas, po který mohou být automaty zapnuty,“ říká starostka Blanska Jaroslava Králová. V Letovicích či v Boskovicích naopak problémy s hernami zatím neřeší.

V Blansku nemohou hospodští a majitelé heren provozovat výherní automaty většinu dne, přesněji mezi dvanáctou polední a desátou večerní. Tak jim to aspoň nařizuje vyhláška města Blanska. „Je to hlavně kvůli tomu, aby nebyly ohrožené děti, co chodí do škol, odpoledne je z tohoto hlediska nejrizikovější,“ vysvětluje starostka Králová důvody omezení.

Provozovatele automatů fakt, že draze nakoupené nebo pronajaté mašiny mohou lákat zákazníky pouze dopoledne a přes noc, dráždí. Že majitelé zákaz často porušují, vědí i na radnici. „Někteří tuto vyhlášku nerespektují, a porušují pravidla opakovaně. V takovém případě můžeme uložit pokutu i ve výši deset tisíc korun,“ upozorňuje Králová.

Blikajících beden, které lákají ke snadné výhře a rychlé závislosti, jsou plné také boskovické bary. Radní o problému vědí, zatím však jejich provozovatele neomezují. „Víme, že automatů je hodně. Víme také, že je to na jednu stranu přínos pro státní kasu, a na druhé straně má tento fenomén i nepříznivý sociální dopad,“ říká starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

Boskovická radnice zatím v rukou žádný konkrétní návrh jak upravit provoz výherních automatů ve svém městě nemá. „V tuto chvíli mapujeme situaci. Zadali jsme průzkum na toto téma, v současnosti ještě nemáme ze studie žádný výstup. Zatím jsme nezaznamenali ani stížnosti občanů,“ pokračuje

Dohnálek a dodává, že město rozhodně situaci nepodceňuje a hodlá problém řešit. Přestože je všem jasné, že ani omezení doby nebo místa provozu hazardní hráče neodradí. „Relativně blízko ke školám to bude vždycky,“ dodává starosta Dohnálek.

Na některých radnicích na Blanensku problém s výherními automaty neřeší. „Zatím jsme se o tom nebavili. Nemáme ani žádné stížnosti, tak jsme se touto problematikou nezabývali,“ uvedl starosta Letovic Radek Procházka.