Pod názvem Řemeslné prázdniny 2012 se už potřetí setkávají malí šikulové, kteří si chtějí vyrobit tradičními i netradičními řemeslnými a výtvarnými metodami třeba cedulku na dveře, náušnice, glycerínové mýdlo nebo barevné tričko.

„Kurzy bývají většinou zaplněné, především v polovině prázdnin. To musíme zájemce i odmítat. Kapacita jednoho kurzu je dvacet dětí," vysvětluje Blanka Matušková. Někteří dětští řemeslníci přijdou na jeden kurz, jiní mají cenově zvýhodněnou permanentku na pět kurzů. Zruční chlapci a děvčata se schází každé úterý a čtvrtek od deseti hodin nebo ve středu od tří hodin odpoledne v dílně, kterou si Matušková otevřela za svým obchodem. „Nápad na všehodílnu byla vlastně z nouze ctnost. Jako matka pěti dětí jsem těžko sháněla zaměstnání. A jelikož jsem se v době mateřské dovolené věnovala řemeslné a výtvarné práci, rozhodla jsem se tím i živit a podělit se o své nápady a zkušenosti," vypráví Matušková.

Většinou si účastníci vybírají jednotlivé kurzy podle termínu. „Máme tu i děti, které přijely do Boskovic a okolí na prázdniny, a babičky je přihlásily na kurz, který se v té době u nás zrovna koná," pokračuje Matušková. Dívky mají v oblibě především výrobu šperků, chlapci zase košíkářství nebo smaltování. Třeba dnes mají děti na programu výrobu placek a puzet z fimo hmoty, zítra budou vyrábět gelové svíčky.

Ale ve všehodílně se pravidelně scházejí také dospělí. „Pořádáme i kurzy pro dospělé, kteří mají také velký zájem. Myslím, že lidi si chtějí něco sami vytvořit, něco, co má pak duši," popisuje zaujatě Matušková. Ve všehodílně se konají rovněž přednášky a další kurzy. Na některých spolupracují i jiní lektoři, například při výuce olejomalby nebo keramiky.

Matušková pořádá kurzy také mimo svou dílnu. „Jezdím do asi patnácti okolních vesnic nebo knihoven, kde tvořím s místními. Pro ty je to tak pohodlnější, nemusí nikam jezdit," vysvětluje.

ALENA HESOVÁ