Věra Hodalová z Blanska ráda tráví čas u své chaty se zahrádkou. Za svůj koníček si však od letošního roku připlatí. Blanenští zastupitelé totiž v úterý schválili vyhlášku, podle které každý obyvatel města, který na jeho území vlastní rekreační objekt, zaplatí za svoz odpadu dvě stě sedmdesát korun ročně navíc.

Hodalová vlastní chatu v zahrádkářské osadě Hluchov. „Chápu, že město potřebuje peníze. Ale jsem zvědavá, jestli teď v osadě přibudou i kontejnery, které budou popeláři pravidelně vyvážet. Přeci jen bychom za své peníze měli získat i nějakou výhodu," podotýká žena, která by bez chaty zaplatila jen 540 korun jako ostatní obyvatelé města.

Zatímco ona se s rozhodnutím zastupitelstva smířila, další zahrádkář Jiří Kopka krok města nechápe. „Žádali jsme město, aby všechno znovu uvážilo. Vedení Blanska si musí uvědomit, že na chatě trávíme pouze část roku. Navíc nevíme, jak chtějí odpad z některých hůře přístupných míst vyvážet," upozornil.

Ve chvíli, kdy lidem poštou přijdou složenky, začne podle něj poprask.

Vedení města se toho nebojí. „Víme, že náš plán někteří lidé ze začátku brali jako další zátěž. I proto jsme zvolili kompromisní řešení. Nebudou muset platit stejnou částku jako za klasické vyvážení odpadu, ale jen polovinu," prohlásil blanenský starosta Lubomír Toufar.

Na úterním zasedání zastupitelstva zvedli proti návrhu ruku pouze dva zastupitelé. Jedním z nich byla Lenka Dražilová, která je zároveň i předsedkyní blanenského finančního výboru. „Jestli chce být město sociálně vstřícné, měli poplatek odpustit lidem úplně. Kdyby jej lidé naopak platili v plné výši, Blansko by na tom vydělalo téměř šest set tisíc korun ročně. Takto to považuji za nekoncepční a polovičaté řešení," odůvodnila své rozhodnutí.

Podle města je tento krok nutný. „Na konci minulého roku jsme navýšili základní poplatek jen minimálně: na dolní hranici 540 korun. I proto jsme museli najít způsob, jak získat peníze alespoň na pokrytí našich nákladů," připomněl Toufar.

Změna se tak dotkne všech majitelů budov, které úředníci na katastru nemovitostí vedou pod evidenčním číslem, které patří rekreačnímu objektu.

Krok blanenských zastupitelů je v regionu zatím ojedinělý. „Na základě městské vyhlášky naši obyvatelé za své rekreační objekty žádné peníze neplatí a v tomto roce ani platit nebudou," uvedla třeba Gabriela Holcnerová z boskovické radnice.