Lékařka z interního oddělení blanenské nemocnice Jitka Skotáková nedostává za svou práci ani průměrnou mzdu. Že by to mělo být ještě horší, to si nedovede představit. Proto je mezi lékaři, učiteli, vychovateli, policisty či hasiči z Blanenska, kteří v úterý vyrážejí do Prahy na demonstraci proti plánovanému snižování platů státních zaměstnanců.

„Na demonstraci jedu, protože nesouhlasím se snížením už tak podprůměrného platu lékařů. Po šesti letech studia nemám bez služeb ani osmnáct tisíc hrubého. To mi přijde opravdu neadekvátní k naší zodpovědné a náročné práci,“ prohlásila Skotáková.

Že by ona a hlavně její kolegyně vychovatelky či kuchařky měly v příštím roce dostávat na účet o několik tisíc korun méně, to se nelíbí ani učitelce Světlaně Hrdličkové z boskovické základní školy. „Se změnami v tabulkách nesouhlasíme. Jedeme z naší školy čtyři, vychovatelky i učitelé. Nechceme si to nechat líbit, tak se musíme ozvat,“ řekla.

Podle předsedy blanenské oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství Blahoslava Kašpara naplní protestující pracovníci škol z Blanenska celý autobus, z žádné ale nepojede víc než několik lidí, takže chod škol to nenaruší. „Vysokoškolsky vzdělaným učitelům pan ministr slibuje jinou tabulku než ostatním pracovníkům ve školství. Tu platovou tabulku ještě nikdo neviděl. Každopádně by se jednalo o narušení dlouholetého fungujícího systému. Samozřejmě ho lze korigovat, ale takový hrubý zásah není možný. Třeba hospodářka ve škole, která tam pracuje dvacet let, by mohla přijít o pět až sedm tisíc korun,“ vysvětlil Kašpar. V autobuse budou sedět i čtyři zaměstnanci kunštátské školy. „Nepedagogičtí pracovníci by měli dostávat až o čtyři tisíce korun méně. S tím nesouhlasíme, tak jedeme protestovat,“ uvedla šéfka odborů v kunštátské škole Ilona Kuchyňová.

Na demonstraci proti snížení platů se chystá také řada profesionálních hasičů z Blanenska. „Přihlásilo se kolem třiceti hasičů z necelých osmdesáti, kteří na Blanensku pracují, proto pro ně vypravujeme zvláštní autobus. Očekáváme, že se nám podaří škrty přinejmenším zastavit. Škrty mají totiž velký dopad nejen na platy hasičů, ale i na provozní výdaje, například na údržbu vozidel. A to může ohrozit naši práci,“ uvedl Pavel Ruml z oddělení prevence blanenských hasičů.

K hasičům se přidají i státní policisté z Blanenska. Na demonstraci se jich chystá zhruba čtvrtina. „Vypravujeme do Prahy autobus s necelou padesátkou policistů z celkem dvou set na Blanensku. Chceme protestovat proti drastickým škrtům v platech policistů, snižování jejich počtu a také proti snížení nákladů například na benzin do služebních aut,“ přiblížil předseda Nezávislého odborového svazu blanenské policie Vladimír Černý

Policisté i hasiči z blanenského okresu vyjedou na demonstraci ve volnu mezi směnami nebo si berou dovolenou. Lidé se tak nemusí bát, že by kvůli protestům policisté nebo hasiči nepřijeli třeba k nehodám včas.

VLADĚNA ŠEBELOVÁ
LEONA PAROULKOVÁ