„Původně se oprava měla provést bez vypouštění přehrady. Ale to není technicky možné. Nyní odbor životního prostředí řeší mimořádné vypuštění vodního díla. Vše projednává s vodoprávním úřadem a rybářskou organizací. K vypuštění dojde nejdříve ve druhé polovině listopadu,“ uvedla mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Náklady na opravu se nyní odhadují přibližně na 450 tisíc korun. Podle předsedy blanenské rybářské organizace Martina Skláře k technické závadě došlo před časem po neodborné manipulaci se stavidlem. „Tohle jde z mého pohledu na vrub města. Přehrada byla vypuštěná před jedenácti lety a teď se tento biotop bude muset nastartovat znovu. Nevím, jak dlouho se bude nádrž opravovat a bude bez vody. Každopádně zkraje musíme podle předpisů nasadit jen drobné bílé ryby a dravce. Kaprů jen minimální množství. Víc kusů bude ve vodě až později,“ řekl Sklář.

A kam poputují vylovené ryby z vypuštěné přehrady? Daleko ne. Rybáři je totiž převezou víš proti proudu potoka Palava, který nádrž napájí. Do revíru Podomský potok, konkrétně do nádrže Vrbice. „Kdyby bylo v Palavě ryb větší množství, tak využijeme i odkalovací nádrž nad Vrbicí. Tu běžné využíváme jako chovnou, nyní je ale bez ryb,“ vysvětlil Sklář.

Na blanenské Palavě velmi často rybaří například Miroslav Nečas z Blanska. Většinou tam líčí na kapry nebo amury. „Viděl jsem na hladině i pěkné tolstolobiky. Jsem zvědavý, co při výlovu uvízne v síti. Slyšel jsem, že je snad poškozená výpusť na hrázi, která má prosakovat. Nedá se nic dělat. Opravit se to musí. Když bude Palava bez vody, budu chodit na ryby jinam. Pěkných revírů je v okolí dost,“ poznamenal muž.

Přehrada Palava oslaví příští rok padesát let. V roce 2009 byla vypuštěná a těžká technika odvezla tuny sedimentů, které se do ní potokem dostaly z nedalekých polí a chatové oblasti. Dělníci vyztužili břehy betonovým okrajem a opravili zábradlí. Vše tehdy stálo kolem deseti milionů korun.