Jedním z návštěvníků byl i Lukáš Dlapa se ženou a třemi dcerami. „Baví mě, že můžeme na akci vyrazit i s rodinou a vidím se s kamarády. Při přípravě pečení a pomazánek se s dětmi bavíme o původu potravin. Probíráme spolu, jak potraviny vznikají, kolik práce je na jejich vypěstování potřeba a že je dobré pěstitele podporovat,“ uvedl Dlapa.

Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade. V Blansku se uskutečnila už po deváté. Letos převzala pořádání akce nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko. Společným piknikem lidé vyjádřili podporu pěstitelům a pěstitelkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojeným do systému fair trade. Ten jim umožňuje uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, neboť za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

Své plodiny pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. „Lidé svou účastí dávají symbolicky najevo, že je zajímá původ potravin. Nechtějí svou spotřebou podporovat zneužívání pěstitelů kávy či banánů v Latinské Americe nebo kvůli levnému kakau kácení deštných pralesů v západní Africe. Vyjadřují svou solidaritu s lidmi ve světě a zájem o odpovědnou spotřebu,“ řekl organizátor blanenské akce Stanislav Komínek.