Blanenští radní už schválili harmonogram prací potřebných k demolici Dukly. Na ni počítá vedení města příští rok v rozpočtu s deseti miliony korun. „Je to reálná částka, za kterou se dá hotel Dukla zbourat a volné prostranství upravit. Náklady spojené s demolicí jsme samozřejmě předem konzultovali s odborníky," uvedl blanenský místostarosta Jiří Crha.

Odstřel ne

O tom, že půjde Dukla k zemi, rozhodli Blanenští nedávno v referendu. Nyní vedení města vypíše výběrové řízení na firmu, která hotel zbourá, odklidí ruiny a volné prostranství upraví. Výběrové řízení bude zřejmě dvoukolové. „Chceme mít jistotu, že vybraná firma zajistí průběh demolice tak, aby co nejméně omezila provoz v centru města. A samozřejmě byla co nejbezpečnější," dodal starosta Blanska Ivo Polák.

Podle něj je téměř nemožné, aby dělníci několikapatrovou budovu v centru města naráz odstřelili. Kvůli bezpečnosti lidí. „Při demolici se musí zajistit maximální bezpečnost v okolí hotelu. Dukla stojí v centru města a přes silnici jsou obytné domy. Jednorázový odstřel celé budovy je tedy prakticky vyloučen. Dukla se bude bourat postupně," řekl Polák.

Podnikatelé, kteří nyní sídlí v hotelu, mají prostory od města v pronájmu do konce března. Pak je musejí vyklidit. Nové bydlení si do té doby musí sehnat také zhruba šedesát lidí, co nyní v Dukle bydlí. „Do konce listopadu budeme ještě obyvatele Dukly informovat o tom, že si musí najít do konce března nové bydlení. V Blansku a jeho okolí je podle informací, co mám, dostatek ubytovacích kapacit za srovnatelnou cenu jako v Dukle," poznamenal místostarosta Crha s tím, že v Dukle nyní bydlí asi třináct lidí s trvalým pobytem v Blansku.

S demolicí počítají Blanenští v období mezi dubnem a srpnem. Úpravu volného prostranství dělníci dokončí nejpozději v říjnu. „Úpravy prostoru doladíme s architekty. Za deset milionů tam ale zámek nepostavíme. Vypadá to na malý parčík. Může tam být rok, dva nebo deset. Volnou plochu totiž nabídneme investorovi. Co tam bude pak, záleží hlavně na tom, s jakou vizí případný zájemce přijde. Město tam stavět nemůže. Byla by to pro něj obrovská zátěž," upřesnil starosta Polák.

Osud zchátralého hotelu rozdělil Blansko na dva tábory. Jedni tvrdí, že Duklu, kterou město před časem koupilo v dražbě za více než třicet milionů, mělo opravit a přeměnit na byty. Druzí demolici vítají. Někomu by se na volném prostranství zamlouvalo nové nákupní centrum. „Mně by se něco podobného na tomto místě docela líbilo. Další supermarket rozhodně ne. Ale třeba taková Vaňkovka v malém by byla super. Ale je to jen můj názor. Hlavní bude, aby se našel nějaký investor, který volný prostor smysluplně využije. Zchátralá Dukla se mi vůbec nelíbí," řekl například jednadvacetiletý Jan Trtílek z Blanska.

Dražba za miliony

Betonový kolos dostavěli Blanenští v roce 1981 a sloužil jako luxusní ubytování v centru města. Po revoluci i kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům postupně zchátral. Nakonec ho před třemi lety koupilo v dražbě město. Za třicet a půl milionu korun. Kvůli obavám, aby v Dukle nevznikla ubytovna pro nepřizpůsobivé lidi. Blanenská radnice poté hotel a okolní pozemky několikrát neúspěšně nabízela investorům.

Demolice Dukly

provoz hotelu: do 31. 3. 2015

demolice: duben až srpen

úprava prostranství: září až říjen

předpokládané náklady na demolici: 10 milionů