Přestože většina učitelů stávku podpořila, jen někteří neučili. Kantoři chtěli upozornit zejména na systém ve školství, který podle nich připomíná aprílové počasí. Bojí se také, že navzdory slibům vlády budou v příštích letech ve školách chybět peníze.

Stávku vyvolal návrh vlády zrušit takzvaný věkový automat. Podle něj nyní učitelé dostávají tím vyšší plat, čím déle učí. „Mnoho lidí si myslí, že učitelé stávkují, přestože jim přidají na platech. Situace je však úplně jiná. Vláda přidá učitelům peníze pouze tehdy, když bude schválen nový zákon, který nepočítá s tabulkou rozdělující platy podle délky praxe. Školy ale nebudou mít peníze, protože hlavním úkolem vlády je ušetřit od roku 2013 miliardy korun. Mzdy pak mohou být nižší, než nyní určuje tabulka. Protestujeme hlavně proti systému, který se mění a je chaotický,” nastínila důvody stávky předsedkyně školských odborů na Blanensku Eva Pulcová. Upozornila také, že další hrozbou ztráty peněz pro školy je změna financování regionálního školství, která se chystá.

Nedostatek peněz

Obavy má i ředitel gymnázia v Blansku. Učitelé tam však nestávkovali. „Odbory nemáme, takže škola fungovala jako vždycky. Myslím si ale, že za změnu, která nepočítá s platy podle odpracované praxe, vláda schovává nedostatek peněz,” sdělil Pavel Henek.

Systém skřípe i podle ředitele blanenské základní školy Dvorská Dušana Krumnikla. Ve středu tam zůstaly na první vyučovací hodinu zavřené všechny provozy kromě školky. „Zrušení věkového automatu je jeden z mnoha důvodů, proč se ke stávce připojujeme. A to i přesto, že jsme se o stávce dozvěděli pozdě,” míní Krumnikl.

I další školy na Blanensku kritizují, že odbory zorganizovaly stávku narychlo. „Hned v pondělí jsme museli žákům zapsat do žákovských knížek, že nebudeme ve středu první hodinu učit. To jsme zveřejnili také na webu školy. Odboráři neměli příliš času probrat všechny důvody a rozhodnout se, zda do stávky půjdou. Navíc v úterý přišel dopis od ministra školství s argumentem, že peníze na mzdy kantorů budou vyšší, takže stávka je nesmyslná,” popsala, co stávce předcházelo, ředitelka letovické Masarykovy školy práce Sylvie Ducháčková.

Zapotili se také dva odboráři jedovnické střední průmyslové školy. Za jediný půlden museli obejít padesát zaměstnanců. „Stávka mohla o týden počkat. Přesto ji většina našich lidí podpořila podpisem. Stávkovat nakonec chtěli jen dva lidé, v tak malém počtu to nemělo smysl,” popsal dění v průmyslovce odborář Josef Jalový.

Kolik učitelů na Blanensku stávkovalo, to odboráři počítali ve středu až do pozdního večera.

Stvrdili podpisem

Podle Pulcové odbory reagovaly na porušení slibu ministra školství a předsedy vlády.

„Minulý týden se dohodli s odbory, že návrh nového zákona nepůjde ještě do čtení ve vládě. Tuto dohodu však z hodiny na hodinu porušili a jednání o novém zákoně naplánovali na středu, v ten den tedy byla i stávka,” vysvětlila bleskovou akci Pulcová s tím, že většina učitelů na Blanensku stávku podpořila. Někteří do školy na první hodinu nepřišli, jiní místo výuky s žáky besedovali nebo na ně dohlíželi, další podporu stvrdili podpisem.

Stávka se nedotkla třeba žádné ze tří budov boskovické základní školy. „Bez tabulek bude na každém řediteli, jak zaplatí své učitele. To není dobré. Navíc si nemyslím, že začínající učitelé mají tak málo peněz, ozývat by se měli spíš starší kantoři. Přestože s novým zákonem nesouhlasíme, nestávkovali jsme. Máme přes tisíc sto žáků. Některým jejich rodičům stávka může způsobit problém a vše se pak obrátí proti nám,” řekla zástupkyně ředitele Dagmar Oujezská.

Jednu chybějící vyučovací hodinu nevidí matka dvou dětí Věra Urbanová jako problém. „Děti by zkrátka vstaly o hodinu později a jely pozdějším autobusem,” řekla.