Rudé rty, žlutý slunečník, černé vlasy v drdolu, bledá tvář, štíhlá silueta v bílých šatech a obrovské mužské nohy v sandálcích. Skupina snědých potetovaných domorodců s bederními rouškami z pytloviny hrající na bubínky. Dělníci v montérkách, Číňané v obrovských slamácích a pravěké ženy. I takové převleky byly k vidění na Majálesu v Blansku. Ten oslavili studenti blanenských středních škol v pátek v zámeckém parku. Tentokrát pod praporem Střední odborné školy a Středního odborného učiliště.

„Příprava Majálesu nám trvala aspoň tři měsíce. Zjistili jsme totiž, že potřebujeme například i povolení na užívání silnice, po které šel městem průvod. Hlavní je, že nakonec vyšlo počasí. Bez sluníčka by to nebylo ono,“ oddychl si Vladimír Matal, zástupce ředitele pořádající Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Blansko.

Studenti se vydali průvodem za vozem, který vezl královnu a dva krále v pátek v pravé poledne od budovy Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy na Písečné. Za rachotu bubínků, píšťalek a všemožných hudebních nástrojů prošli středem města až do zámeckého parku, kde byl v jednu hodinu majáles slavnostně zahájen. V parku pak na pódiu s kulturním programem vystupovali studenti jednotlivých škol. Majálesový den zakončila zábava v osm hodin večer v blanenském Dělnickém domě.

Jednotlivá vystoupení na pódiu v parku si vzali do své režie hlavně studenti dvou zbývajících škol, blanenského gymnázia a Obchodní akademie a střední zdravotnické školy Blansko. Pořádající škola si vzala na starost hlavně praktickou část programu. „My jsme se postarali o občerstvení, napekli jsme koláče a dorty. A také jsme zorganizovali soutěž o to, kdo sní a vypije určené jídlo a pití na čas, hru na stolním fotbálku a bleší trh na podporu nevidomých,“ doplnil Matal.

Jedna královna a dva králové. Takové bylo letos rozložení vládnoucích sil na blanenském Majálesu. Křehkou blondýnku v modrých šatech, královnu Lucii Kolmačkovou, vybralo jako zástupkyni školy vedení gymnázia, o mužskou část vládnutí se postarali zbývající tři školy. Podle jednoho z králů, Františka Lukáče z Obchodní akademie to ale nevadilo. „Dva králové a jedna královna je tak akorát. Zato tři králové by fakt vládnout nemohli, to by se asi poprali,“ vysvětlil Lukáč, kterého si zvolili za svého krále přímo středoškolští studenti. A čím to, že dokázal uspět v konkurenci ostatních studentů ze všech dalších tříd? „No, přece proto, jak jsme zábavný,“ dodal král s úsměvem.

Studenti oslavili Majáles v Blansku od sametové revoluce poprvé před šesti lety. Byla to jejich vlastní iniciativa, město jim však na veselici přispívá. „Na oslavy jim dáváme tak kolem deseti tisíc korun. Letos už po šesté od znovuobnovení Majálesu ve městě. V organizaci Majálesu se v současnosti střídají tři blanenské střední školy, gymnázium a Obchodní akademie a zdravotnická škola a Střední odborná škola a učiliště. A právě na tu letos vyšla řada,“ doplnil blanenský místostarosta Jindřich Král.