Zároveň se ujali role průvodců. „Jak začala válka na Ukrajině, tak naše skautské ústředí vydalo výzvu střediskům, která vlastnila tábořiště, zda by je nenabídla skautům z Ukrajiny. Od druhého srpnového týdne jsme je pro ně vyhradili,“ řekl Deníku Rovnost správce zmíněného tábořiště Jan Bobr Pořízek z Blanska.

Na Vysočinu tak dorazil autobus plný ukrajinských dětí s vedoucími. Ze Záporoží, Doněcka, Charkova a Kyjeva. Některé na cestě strávily bezmála dva dny. „Děláme jim průvodce při výletech po okolí, pomáháme nakupovat a zajišťujeme technické záležitosti včetně dopravy,“ dodal Pořízek.

Ukrajinský jarmark na Moravském náměstí v Brně.
Hudba nebo tradiční šperky. Podívejte se, jak vypadal ukrajinský jarmark v Brně

Podle něj jsou děti nadšené hlavně z okolní přírody. Kopců, lesa a vody. „U nich táboří většinou ve stepi, která je dost jednotvárná. Děti jsou úžasné. Radují se z každého dne, jsou bezprostřední, velmi skromné a mají úctu k autoritám. To bychom potřebovali jako sůl,“ usmál se Pořízek, který je duší blanenského skautingu.

Skauti navštívili zoologickou zahradu v Jihlavě nebo zámek v Dačicích. Každý den mají pestrý program. Stín války ale na malé táborníky přesto doléhá i stovky kilometrů od domova. „Hlavně večer u táboráku a písniček je to znát. Vědí, co se děje u nich doma a mají velký strach. Válka je něco strašného. Místy, kudy se mají vracet, nedávno poničil raketový útok ruské armády,“ dodal Pořízek.