Venku zatím po sněhu ani památky, nejchladnější období v roce se přesto nezadržitelně blíží a sníh a mráz mohou přijít každým dnem. Silničáři proto už v těchto dnech připravují techniku na zimní údržbu silnic. Do boje se sněhem a ledem nasadí šestnáct vozů. Připravené už mají i posypové materiály.

Na Blanensku už může začít sněžit. „Vozy chystáme, mělo by to být hotové nejpozději do pátku. Veškerá technika pak už bude připravená na zimní údržbu. Co se týče zásobení, tak máme nakoupeno asi dva tisíce tun posypové soli a začínáme s navážením inertních materiálů, to znamená písku a drti," řekl vedoucí blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant s tím, že za sůl zatím blanenští silničáři zaplatili okolo čtyř milionů korun.

Podle Bažanta je ale pravděpodobné, že předzásobení stačit nebude. „Většinou musíme posypové materiály v zimě ještě dokupovat," řekl vedoucí silničářů.

O silnice na Blanensku se za nepříznivého počasí bude starat šestnáct sypačů. „Deset vozů na prohrnování sněhu máme vlastních a šest pronajatých," uvedl Bažant.

Blanenští silničáři se starají asi o šest set padesát kilometrů silnic. „Minulá zima byla mimořádně náročná. Neustále se totiž střídaly teploty a náročné byly všechny zimní měsíce. Zimní údržba nás stála kolem třiceti milionů korun," zhodnotil Bažant.

Zimní výbava

Stav silnic na Blanensku budou silničáři sledovat pomocí hlásičů náledí. „Ty budou v provozu od prvního listopadu, máme jich celkem šest. Dále se budeme řídit i předpovědí počasí, a pokud se teploty sníží k bodu mrazu, tak určíme pracovníky, kteří budou stav silnic sledovat i přímo v terénu," vysvětlil Bažant.

Nejhorší situace na silnicích podle něj bývá ve výše položených oblastech. „Je to například v okolí Rozseče nad Kunštátem, na Blanensku oblast Kojálu a na Boskovicku Žďárná, Suchý a Kořenec," vyjmenoval Bažant.

Podle policejní mluvčí Alice Musilové mívají řidiči problémy i na hlavním tahu mezi Brnem a Svitavami. „Na silnici I/43 jsou problematická místa v kopcích u Krhova, kde jsou stoupací pruhy, a také v černohorských lesích," řekla Musilová.

Problémům na sněhu a náledí však mohou řidiči předejít zimní výbavou. „Přezutí na zimní pneumatiky je od prvního listopadu povinné v případě nepříznivého počasí nebo v situaci, kdy lze sníh a námrazu na silnici předpokládat. Od prvního listopadu musí mít řidiči na autech zimní pneumatiky i v místech, kde zimní výbavu nařizuje dopravní značka," vysvětlila Musilová.

Na zimu se kromě silničářů připravují i ve městech na Blanensku. Stroje upravené pro zimní údržbu cest a posypové materiály už čekají v garážích například v Blansku. „V Blansku může začít klidně chumelit, jsme nachystaní," řekl jednatel blanenských technických služeb Emanuel Svěrák.