Se stolky a židličkami z hrubě opracovaných kvádrů dřeva. Vše v blízkosti pěších zón, cyklostezek, travnatých ploch i mezi domy na sídlištích. Náklady Blanenští odhadli na necelých šest set tisíc korun.

Participativní rozpočet Společně PRO Blansko

* Lavičky pro oddech i setkávání generací 296 hlasů

* Oživení nábřeží Svitavy – nízká lanová dráha 251 hlasů

* Zastřešení posezení na hřišti Klepačov 251 hlasů

* Venkovní skříňky pro sportovce na ostrově Ludvíka Daňka 212 hlasů

* Buřtoviště Olešná 178 hlasů

* Oprava cesty kolem fotbalového hřiště na Údolní 159 hlasů

* Víceúčelové sportovní hřiště na zimním stadionu v Blansku 108 hlasů

* Zakrytí úložiště odpadků 107 hlasů

* Chodník Dvorská 80 72 hlasů

* Úprava veřejného prostranství pro setkávání občanů 63 hlasů

Tento projekt dostal nejvíce hlasů v participativním rozpočtu Společně PRO Blansko. Město na něj uvolnilo šest set tisíc. „Navrhli jsme lavičky s vyšším posezem vhodné zejména pro starší lidi. Chtěli jsme, aby si mohli odpočinout na procházce či po cestě domů z nákupu. Sami procházeli město a navrhovali místa, kde jim lavičky chybí nejvíce. Další část návrhu se týkala zřízení míst pro posezení skupiny osob. Takzvaných hnízd,“ informoval na webu města blanenský farář Jiří Kaňa, který společně s tamními farníky projekt navrhl.

Stavba. Ilustrační foto.
Nové výrobní haly ve Vojánkách? Firma žádá město o tříletý odklad

Na druhém místě se pak v hlasování mezi deseti projekty umístily se stejným počtem hlasů záměry lanové dráhy na blanenském nábřeží a zastřešení posezení na hřišti v Klepačově. Třetí pak skončil projekt venkovních uzamykatelných skříněk pro sportovce na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. „V zadání participativního rozpočtu jsme garantovali realizaci pouze vítězného projektu. Zajímavých podnětu se ale sešlo víc, takže se stejně jako loni pokusíme najít v rozpočtu peníze i na uskutečnění některého z dalších návrhů,“ uvedl blanenský starosta Jiří Crha.

Loni zvítězil projekt zastřešení postranní části sportovního areálu za kulturním domem na Těchově. To dělníci dokončili nedávno a je zkolaudované. Město nakonec zaplatilo i druhý námět v pořadí. „Už na jaře se místní dočkali doplnění herních prvků na dětském hřišti v Bezručově ulici za 191 tisíc korun,“ dodal Crha.