Psů podle ní v Blansku přibývá a nemají téměř žádné možnosti vodního vyžití. „U přehrad v jiných městech jsou vyznačená místa, kde do vody smějí. Většina psů je čistotných, protože majitelé je chovají hlavně v bytech. Blanenská přehrada je navíc plná ryb a kachen. Takže ani není nějak zvláště čistá. Nechci brát přehradu lidem. Ale také chci mít ve městě, kde bydlím, možnost jít k vodě se psem, protože na koupaliště logicky nesmím. Přijde mi, že město nemá zájem něco pro pejskaře udělat, " postěžovala si na webových stránkách Blanska Skotáková. Podobný názor na věc má i Petr Novák. „Vyhrazení jedné pláže na Palavě pro lidi se psy by podle mě nemělo být problémem. Nechápu, proč bych měl za koupáním jezdit mimo město. Přitom platíme poplatky, ale je otázkou, za co," uvedl Novák.

Místostarosta Blanska Jiří Crha ale tvrdí, že zákaz platí již od roku 2001. Tehdy město přijalo vyhlášku i na základě žádostí obyvatel. Těch, kteří si naopak koupání psů na Palavě nepřejí. „I nyní by to některým místním mohlo vadit. Tato rekreační oblast slouží také jako koupaliště, ale přírodní. A chceme jej tak zachovat, vymezit tam prostor ke koupání psů v tuto chvíli není možné," vysvětlil Crha.

Proti koupání psů na Palavě je například Marie Dvořáková z Blanska. „Lokalitu často vyhledávají i maminky s dětmi. A kdyby se tam pohybovali psi, mohli by se některé o své ratolesti bát. Bylo by to i nehygienické. Ať si pejskaři chodí jinam," zhodnotila Dvořáková.

Vedení města se ale podle Crhy nebrání další diskusi s obyvateli na toto téma. „Ke koupání psa mohou nyní lidé využít řeku Svitavu, nádrže v Češkovicích nebo další v okolí města," upřesnil místostarosta Blanska.

Psi se naopak mohou v letních vedrech zchladit v oblíbeném rybníku Olšovec v Jedovnicích, který je součástí kempu. Podle velitele tamní policie Luďka Koláře tam mají pejskaři vyhrazený zhruba čtyři sta metrový úsek po levé straně u příjezdu. Někteří ale vymezený prostor nerespektují a se psem se koupou, kde se jim zachce.

Myslí si ale, že to nedělají úmyslně, nýbrž z nevědomosti. „Nejsou to většinou místní, ale turisté a cedulku se zákazem přehlédnou. V létě děláme v okolí rybníka pravidelné obchůzky alespoň dvakrát, třikrát denně. Porušení zákazu se snažíme řešit domluvou. Horší by bylo, pokud by pes někoho z návštěvníků obtěžoval," uvedl Kolář.

Zcela zakázaný vstup mají čtyřnozí chlupáči do šestihektarového rybníka v Suchém, který je dominantou tamního rekreačního střediska. Mnozí to ale porušují. „Máme s tím obrovské problémy. Lidé vyhlášku nedodržují, přestože tam máme upozornění," uvedl starosta Suchého Pavel Žilka.

I v Suchém se snaží vedení obce tomu, kdo zákaz porušuje, spíše domluvit. „Pejskařům hrozí na základě naší vyhlášky pokuta ve výši pěti set korun. To by ale musela řešit přestupková komise v Boskovicích. Před více než patnácti lety jsme na krajském úřadě dostávali pokutové bloky. Sankce jsme mohli uplatňovat hned sami na místě. Bylo to tak lepší," sdělil Žilka.

Venčení psů je zakázáno na přehradě Křetínka u Letovic. V části, kterou lidé vyhledávají jako pláž. I tam se podle velitele Jaroslava Halaty někdy objeví pejskaři. „Řešíme to hlavně domluvou," řekl.