Propojit blanenský zámek s centrem města a vzít si do parády podzámčí, budovu základní umělecké školy i starou hasičskou zbrojnici. Tyto dlouholeté plány chtějí oprášit Blanenští. Starosta by tak měl mít na stole už letos hotový projekt. Pokud Blanenští získají dotace, s opravami začnou snad už příští rok.

Zámek se sice nachází v centru Blanska, přesto jej turisté nemohou najít. „Chci prosadit opravu podzámčí, které stojí ve středu města, vypadá ošklivě a zakrývá spravený zámek. Letos bychom to řešili projektově a pokud se nám podaří získat dotace, vše připravíme a snad příští rok už s opravami začneme,“ přiblížil starosta Blanska Lubomír Toufar. Podle něj se v minulosti touto vidinou zabývali architekti. Existuje dokonce starý projekt, podle kterého by rekonstrukce spolkla zhruba osmdesát milionů korun. Blanenští tedy chtějí všechny budovy opravovat na etapy.

Variant, jak bude část pod zámkem vypadat, je více. „Budova základní umělecké školy zůstane. Za ní se táhne vpravo od brány řada domků, kterou možná částečně zbouráme. Protože má škola prostorové problémy, dostavěli bychom ji tam. Dále uvažujeme nad tím, že zcela zbouráme nebo přestavíme bývalou hasičskou zbrojnici,“ nastínil starosta s tím že budova by se pak podobala základní umělecké škole. Kromě věže se nachází v této stavbě ještě vrata, kterými v minulosti vyjížděly ven hasičská auta. Nyní jsou tam obchody, přesto jsou stěny domu posprejované a opadává z nich fasáda. V budoucnu by tam lidé mohli navštívit v přízemí kavárnu. Nad ní by pak žáci umělecké školy využili taneční sál. Je možné, že prokoukne také stará kočárovna stojící v parku poblíž budov. „Díky opravám už podzámčí nebude ostudou města. Odkryjeme také zámek,“ podotkl Toufar.

Oprýskané podzámčí odradí spoustu turistů od návštěvy zámku. Tvrdí to ředietlka muzea, které v zámku sídlí, Eva Nečasová. „Ošklivé budovy i s nevzhlednými obchody turisty odradí. Už se nejdou podívat bránou dál. Mnoho výletníků dokonce zámek nemůže najít. Pokud by došlo ke zkrášlení okolí památky, bylo by to dobře,“ míní Nečasová.

Podle Marka Fajmana z národního památkového ústavu v Brně blanenské podzámčí není památkově chráněné. „Je však zbytkem rozsáhlého dvora, který stál poblíž zámku. Jedna jeho část se rozprostírala před Sýpkou a byla zcela zničena v padesátých letech. Pokud by nyní došlo ke zbourání podzámčí i hasičky, byla by to historická ujma. Takových staveb totiž v Blansku moc není. Pokud však budovy upraví do podoby stávající základní umělecké školy, úplná prohra by to nebyla,“ sdělil Fajman. Podle něj pochází poslední úpravy v podzámčí z devatenáctého století.

Pokud architekti i urbanisté odvedou kvalitní práci, bude se mít Blansko čím chlubit. „Toto místo má obrovské kouzlo, je však poznamené tím, že není zrekonstruované. Přitom by mohlo být ozdobou města,“ myslí si architekt Martin Habina, podle jehož vize byla opravena Rožmitálova ulice, která se podzámčí téměř dotýká.