Blanenští se pokusí zabodovat v osmém ročníku celostátní soutěže s dopravní tématikou Cesty městy. Vedení města do klání přihlásilo projekt kruhové křižovatky u blanenského městského úřadu, v místě křížení ulic Smetanova, Sadová a Masarykova. Město Blansko se tak stalo jediným zástupcem Jihomoravského kraje v soutěži.

„V minulosti už jsme naše projekty přihlašovali do více soutěží, v některých jsme i uspěli. V tomto případě jsme usoudili, že nová kruhová křižovatka stojí za to, abychom se s ní ucházeli o první místo,“ vysvětlila starostka Blanska Jaroslava Králová.

Také dodala, že křižovatka, která je v provozu od loňského roku, svou funkci plní na jedničku. „V ulicích, které na křižovatku navazují, se dříve ve špičce tvořily kolony, teď je to o poznání lepší,“ dodala Králová.

Blanenská křižovatka se bude pokoušet uspět ve velké konkurenci. Podle pořadatelů se do osmého ročníku Cest městy přihlásil rekordní počet uchazečů ze všech krajů republiky. „Letošních třiačtyřicet přihlášených dopravních projektů je v osmileté historii soutěže Cesty městy absolutním rekordem,“ podotkl Radek Patrný z Nadace Partnerství.

Soutěž Cesty městy pořádá tato nadace pod záštitou ministerstva dopravy. Hlavními cíly soutěže jsou propagace zklidňování dopravy a kvalitní dopravní řešení uskutečněná v České republice.

V červenci by všechny přihlášené projekty měla posoudit odborná komise, která v září vybere vítězné projekty a držitele zvláštních ocenění. „Výsledky soutěže Cesty městy slavnostně vyhlásíme 17. září 2009 v Krásné Lípě,“ dodal Patrný. Mezi oceněné porota rozdělí až tři sta tisíc korun.