1. MĚSTSKÁ ZABIJAČKA

Kdy? Sobota, 9.00

Kde? Blansko, zámecký park

Jelita, jitrnice, tlačenky, zabijačkové polévky. Blanenský zámecký park v sobotu provoní tyto a mnoho dalších klasických masných produktů. Vedení kulturního střediska se rozhodlo přiblížit lidem a především dětem, jak vypadá tradiční zabijačka.

Blanenská městská zabijačka má před sebou první ročník. „Uvažovali jsme o tom od doby, kdy jsme dostali na starosti farmářské trhy. Loni to ještě nevyšlo, letos už ano. Zatím to bereme jako pokus o něco nového a necháme se překvapit, jaký zájem lidi projeví," uvedl ředitel Kulturního střediska města Blanska Jaroslav Jeřábek.

Zabijačka však zůstane pouze v názvu akce. „Žádné zvíře se usmrtit nechystáme. Prase už mrtvé dovezeme. Řezníci jej poté na místě obvyklou metodou rozbourají. Většina dospělých už u něčeho takového pravděpodobně někdy byla, ale věřím, že pro mnoho dětí to bude novinka. A my jim chceme nabídnout možnost nasát tradiční atmosféru," vysvětlil hlavní záměr Jeřábek.

Akci zahájí v devět dopoledne a ukončí asi o šest hodin později. „V zámeckém parku postavíme vyhřívané cirkusové šapitó, kde na všechny čeká kulturní program. Snažili jsme se jej udělat co nejpestřejší. Ve stanu vystoupí divadelníci z Kolárky, bike-trialisté Martin Kakáč a Vašek Kolář nebo zpěvačka Adéla Grimová. Nejprve si zazpívá s dětmi, později zavede hosty do světa muzikálů," vyjmenoval ředitel Kulturního střediska města Blanska.

2. KARNEVAL A BÍLÝ MĚSÍC

Kdy? Sobota, 15.30

Kde? Blansko, katolický dům

Češi a Mongolové v sobotu společně oslaví masopustní karneval a mongolský svátek Bílý měsíc. Na programu, který začne v půl čtvrté v blanenském katolickém domě, bude vystoupení mongolské hudební kapely, soutěže pro děti, dílna na výrobu masek a malování na obličej. „Plánujeme také krátkou přednášku o tom, co to je svátek Bílý měsíc a jak se slaví. Chybět nebude bohatá tombola a ochutnávka tradičních mongolských jídel a masopustních koblih," sdělila Martina Burdíková z pořádající Oblastní charity Blansko.

3. S HLAVOU V OBLACÍCH

Kdy? Sobota, 18.00

Kde? Sloup, kulturní dům

Útok na bránice diváků slibuje komedie o téměř dokonalém zločinu nazvaná S hlavou v oblacích. Uskuteční se v sobotu od šesti hodin večer v kulturním domě ve Sloupě v podání divadelního souboru Do Houslí. Autorské duo Michaela Doleželová a Roman Vencl se zaměřuje na svižné konverzační komedie. Hlavními hrdiny kusu S hlavou v oblacích jsou tři letušky a jeden pilot z odlišných leteckých společností a různých koutů světa. Ti se rozhodnou vyřešit své finanční potíže malou, jednorázovou brigádou – bombovým útokem na soukromé letadlo jim neznámého zbohatlíka. O napínavé i vtipné momenty tak nebude nouze. Divadelní představení je součástí cyklu Sloupy kultury, který odstartoval koncertem tělesa Prague Brassivo Quintet loni v září. Cyklus tvoří celkem osm vystoupení. Poslední pořadatelé, jimiž jsou Drahoslav Gric a Karel Chudý, naplánovali na letošní srpen.

4. VALENTÝN PARTY

Kdy? Pátek, 19.30

Kde? Blansko, zámecký park

Zamilovaní se mohou už dnes vydat do zámeckého parku v Blansku na Valentýn party pod šapitó. Ve vyhřívaném cirkusovém stanu začíná zábavný program v půl osmé večer. Vystoupí v něm několik hudebních kapel, například Prorock, DJ's Mort'n, Uteru5, Deepress. Návštěvníky akce čeká o půlnoci vypouštění lampionů štěstí a také ohňová show.

5. VÝSTAVA V GALERII

Kdy? Sobota, 17.00

Kde? Blansko, Galerie města Blanska

Look what I found. To je název výstavy slovenského umělce Michala Czinegeho, která začne v sobotu v pět hodin odpoledne v Galerii města Blanska. Výstavu zahájí Katarína Müllerová. Čtyřiatřicetiletý Michal Czinege je jeden z nejvýraznějších představitelů nastupující silné malířské generace absolventů Csudaiova IV. ateliéru na bratislavské VŠVU. Ve své tvorbě zkoumá vztah tradičního média malby a možnosti digitálních technologií. Výstava potrvá do čtrnáctého března.