Koupání, občerstvení, travnaté stráně i písečná plocha. Blanenská přehrada Palava byla v minulosti vyhledávaným místem pro relaxaci. Příští sezonu se jím možná opět stane. Blanenští radní totiž chtějí zlepšit kvalitu vody a okolí nádrže spravit. V zimě plánují odbahnit dolní i horní nádrž.

Letos vyrazila k blanenské přehradě Alena Pagáčová z Petrovic. Procházka se ale proměnila v kurz plavání, kdy se do vody vrhl jak její přítel, tak malá neteř. „Byla to mimořádná akce. Na hladině sice byl vidět pyl a trochu trávy, voda nám ale připadala stejná jako v kterémkoliv rybníku,“ zhodnotila letošní situaci mladá žena. Podle ní se na dekách opalovali lidé, někteří z nich se ve vodě také osvěžili. „Miloš ani Barča se z koupání zatím neosypali. Na přehradu jsme se vydali i druhý den,“ uzavřela Pagáčová.

V současnosti čekají blanenští radní na výsledky vzorků z přehrad. „V tuto chvíli to vypadá, že kvalita vody není ideální, ale není ani škodlivá,“ míní vedoucí odboru investic blanenské radnice Marek Štefan. Podle něj by v zimních měsících měli pověření lidé obě nádrže zbavit bahna a odvápnit je. Proto také nechali radní udělat rozbory vody. Výsledky totiž určí, kam pak odstraněné bahno umístí. Jednou z variant je prostor dolnolhotského lomu. „Prioritou je ale kvalita vody, k čemuž odbahnění směřuje,“ podotkl Štefan. Podle něj je bahno nositelem živin. Jsou v něm zárodky sinic či prvky těžkých kovů. „Odvápnění by tyto nežádoucí látky zlikvidovalo,“ řekl Štefan s tím, že pokud by se do vody umístily pro rybáře ryby, měli by vybrat vhodné druhy, které se živí látkami obsaženými v této vodě.

Vodní nádrž na Žižlavicích pracovníci odbahňují pravidelně. Naposledy tak bylo podle Štefana před sedmi lety, kdy přehradu zbavili tři čtvrtě metru bahna. Nádrž Palava I prošla tímto procesem v dávné minulosti. V osmdesátých letech byla rekonstruována.

Do roka ji kromě odbahnění čekají úpravy. „Opravíme třeba betonové prvky, rekreační prvky jako zábradlí, opěrné zídky a nástup do vody. Ten je v nevyhovujícím stavu,“ nastínil Štefan.

Celkové náklady na vylepšení obou nádrží si vyžádají pět až šest milionů korun. „Chceme zažádat o dotaci z regionálního operačního programu. Tyto peníze by pak hradily pětaosmdesát procent celkové částky,“ řekla starostka Blanska Jaroslava Králová. Zažádat o peníze chtějí radní v září.