„Silný hluk nejspíše z čerpadla se nese blanenským údolím celou noc. Podle amatérského měření v úrovni autobusového nádraží měl intenzitu přes padesát decibelů a přehlušil i projíždějící vlak. Usínat v teplém počasí s otevřenými okny a v takovém hluku je ale nepříjemné," popsal Nový v e-mailu, který adresoval městu Blansku, vedoucím odboru životního prostředí Pavlu Konečnému a jedna kopie přišla i na adresu Blanenského deníku Rovnost.

Podle Nového hlasitý zvuk pochází ze sila, které provozuje společnost Elita Semenářská. Po úřednících muž chce, aby společnost upozornilo na rušení klidu po desáté hodině večerní.

„Panu Novému jsem v odpovědi doporučil, aby se obrátil na hygienickou stanici v Blansku, která na základě jeho podnětu zajistí měření. Město s tím nic nenadělá, žádné městské vyhlášky totiž porušeny nejsou, strážníci do toho proto také zasahovat nemohou," vysvětlil vedoucí Konečný.

V noci jen čtyřicet

Naměřených padesát decibelů je podle hygieniků povoleno jen ve dne.. „Pokud je to ve venkovním chráněném prostoru, denní limit je padesát decibelů. V noci je to o deset méně, tedy čtyřicet decibelů. Pokud dostaneme od někoho podnět, půjdeme to změřit. A pokud hodnoty opravdu překročí limity, projednáme situaci s provozovatelem, aby to upravil," přislíbil vedoucí odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Brně Miroslav Staněk.

Vyjádření kompetentního zástupce firmy Elite Semenářská, která sila na starém Blansku provozuje, se v pátek sehnat nepodařilo. Náměstek pro Blansko Pavel Oborný měl nedostupný telefon a ostatní zaměstnanci za něj vyjadřovat nechtěli.

Podle Staňka ale limity musely být dříve v pořádku. Kolaudaci podobných staveb totiž předchází přímé měření hluku, bez něhož hygienici nedají souhlas k provozu. „Takových stížností ovšem není moc. Sila se totiž většinou staví mimo běžnou zástavbu, a tak ostatním nějaký hluk příliš nevadí," dodal Staněk.

Ani Pavel Konečný si na druhý takový případ nevzpomíná. „Akorát před nějakou dobou si na noční hluk stěžovali lidé z Rájci-Jestřebí bydlící kolem podniku Viarek, obchodujícího s chemikáliemi," přiblížil úředník.

Řidiči kamiónů tam lidem parkovali pod okny a nechávali puštěné motory. Kromě hluku se tak šířil i zápach z výfukových plynů. „Firma Viarek ale už udělala různá opatření. V areálu za vysokým plotem má velké parkoviště, kamiony navíc mohou jezdit už přímo do firmy novou bránou a neblokují provoz na ulici," popsal starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.