Kompostárnu postavili Blanenští za sedmapadesát milionů korun. Čtyřicet procent nákladů pokryli díky evropské dotaci. „Zpočátku jsme bohužel dokázali zpracovat pouze třetinu kapacity, kterou nám zařízení umožňuje. To bylo velmi málo," zavzpomínal tajemník blanenské radnice Josef Kupčík.

Pronájem jim vyšel

Situaci řešili pronájmem prostor třebíčské společnosti Via Alta. „Dávno víme, že to bylo správné rozhodnutí. Zpracují rok od roku více bioodpadu. Riziko, že bychom museli zástupcům Evropské unie vrátit peníze z dotace, jsme s největší pravděpodobností zažehnali. Částečně i díky tomu, že mírně snížili požadavky, které měli na začátku," vysvětlil Kupčík.

Jeho slova potvrdil také projektový manažer firmy Via Alta Jiří Jalovecký. „Původní podmínka zněla tak, že musíme vyčerpat roční kapacitu alespoň ze tří čtvrtin. A to se nám loni poprvé podařilo. Nechci to zakřiknout, ale je možné, že letos dosáhneme na maximum, kterým je necelých dva tisíce dvě stě tun zpracovaného bioodpadu," prohlásil.

Přitom, když areál na okraji města přebírali, registrovali Blanenští číslo více než čtyřikrát menší. „Zlepšení přicházelo postupně. V roce 2012 jsme přesáhli tisíc tun, loni šestnáct set padesát a letos na konci června už jsme byli v polovině celkové kapacity. Není to jen o dohodách s okolními obcemi, ale také se společnostmi, které odpad sváží. Postupně navíc jednáme s dalšími a vypadá to nadějně," naznačil Jalovecký.

Nejvytíženější je podle něj kompostárna v květnu a v září. V prvním případě kvůli první jarním trávám, ve druhém se jedná o důsledek přípravy na zimu. „I my jsme si samozřejmě všimli, že postupně máme více práce. Ale to je jen dobře, s takovým záměrem si Via Alta areál pronajala," potvrdil jeden z pracovníků kompostárny Ondřej Henek.

Trávu ze zahrad a polí, ale i další druh bioodpadu k nim pravidelně dováží třeba Vavřinečtí nebo Olomučanští. „Jsme spokojení. Je to blízko a trávu vozíme vlastním autem. I komunikace s vedením kompostárny je v pořádku. Jen cena by mohla být trochu výhodnější," myslí si starosta Olomučan Josef Smíšek. Za zpracování tuny odpadu obec v Blansku zaplatí sedm set padesát korun.

Daří se i ostatním

Přírodní odpad recyklují i v Boskovicích. „My jsme nikdy žádnou spodní hranici, které musíme dosáhnout, neměli. Ale také registrujeme postupně čím dál větší výkon," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Nedávno proto koupili speciální traktor. A další novinky budou následovat. „V září vypíšeme výběrové řízení na firmu, která provede několik stavebních úprav. Jejich cílem bude každopádně rozšíření pracovní plochy. Díky tomu se navýší stávající kapacita třinácti set padesáti tun zeleného odpadu ročně," poznamenala Vítková.

Ani tamní kompostárna není odkázaná pouze na zájem lidí z Boskovic. „Spolupracujeme s mnoha obcemi. Namátkou s Velkými Opatovicemi, Olešnicí, Crhovem, Ostrovem u Macochy nebo Šošůvkou," vyjmenovala boskovická místostarostka.