Na pondělí třináctého května letos připadá Evropský den melanomu. Blanenská nemocnice se při této příležitosti rozhodla pacientům nabídnout bezplatnou kontrolu pigmentových znamének. „Lidé mohou v ordinačních hodinách navštívit kožní oddělení a zkušený dermatolog je prohlédne. Jestli se jim tento termín nehodí, mohou se samozřejmě objednat na jindy," oznámila mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

Vyšetření pigmentových znamének je velice jednoduché. „Pacientovi okem zkontrolujeme celou kůži a pouze v případě, že zjistíme nějakou nesrovnalost, podezřelé znaménko prohlédneme znovu pomocí speciální optiky. A jestliže odhalíme nález, pacienta objednáme k další léčbě," vysvětlil primář kožního oddělení blanenské nemocnice Lubomír Novotný.

Lékař si je vědom toho, že lidé péči o svou kůži často zanedbávají. „Přitom takzvaný maligní melanom považují odborníci za nejzhoubnější formu rakoviny vůbec. Především členové rodiny, ve které se podobná nemoc vyskytla, by se měli mít na pozoru a pravidelné kontroly rozhodně nepodceňovat. Jejich četnost záleží na počtu znamének," podotkl Novotný.

Co je to maligní melanom
Jedno z nejzhoubnějších nádorových onemocnění tvoří čtyři procenta všech kožních nádorů. Postihuje převážně kůži, ale může zasáhnout i oko, ucho, sliznici úst nebo genitálie. Týká se především bílé části populace. Jeho výskyt celosvětově roste.