VÁŽENÍ ČTENÁŘI, ODPOVĚZTE PROSÍM NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU.

Zápach z výfuků, znečištěné plody zahrádky, parkování aut pod okny domu. Toho se obávají Blanenští bydlící blízko bývalého obchodu, který stojí na křižovatce ulic Mánesova a Čelakovského. Nevyužitou budovu totiž příští týden převezmou stavaři. Bude z ní bytovka a u ní nové parkoviště.

Pás trávy tak vystřídá asi osmnáct parkovacích stání. Ta se potáhnou podél zahrad rodinných domů. „Parkoviště vadí všem. Všechny ty zplodiny z aut budeme mít v zahradě, kde pěstujeme zeleninu. Dále máme obavy, že parkoviště budou využívat i cizí, kterým se nepodaří zaparkovat vůz v centru,“ sdělila Inka Kočí. Té se také nelíbí, že přijde o klid.

U plánovaného parkoviště má zahradu i Josef Jelínek, který se také obává o svou zeleninu, ovoce i plot, v jejichž bezprostřední blízkosti budou auta stát. „Vadí to také lidem z bytového domu. Nechtějí, aby jim auta jezdila přímo pod okny. Také se tam řadu let starají o skalky, které zaniknou,“ uvedl Jelínek.

Dvě parkovací místa totiž vzniknou přímo před bytovým domem v blízkosti plánované stavby. Skalky lidé nezachrání, protože je vytvořili na městském pozemku. Tamní obyvatelé se také bojí, že nevyjedou z garáže nebo se pak budou ve slepé uličce obtížněji s autem otáčet.
Jan Musil, který chce v místě bývalého obchodu stavět, tvrdí, že lidé vyjedou z garáží lehce.

„Měřili jsme to a mají tam osm metrů místa. Chápu je. Také by se mi nelíbilo, kdyby najednou před mým domem vzniklo parkoviště. Museli jsme ale splnit nároky stavebního úřadu. Toto byla nejvhodnější možná varianta,“ vyjádřil se Musil s tím, že původně měla místa pro auta stát před obchodem. Tento návrh však neschválili dopravní policisté.

„Sjezd z parkoviště by totiž ústil do křižovatky. Mohlo by tam tak dojít ke kolizím,“ tlumočil názor policistů Musil. Parkoviště tedy musel protáhnout dál podél zahrádek ke konci slepé uličky.

Aby mohl vzniknout bytový dům, musí být zajištěno parkování. Odborníci nevidí v tomto případě problém. „Počet parkovacích stání se odvíjí od počtu bytů. Stavbu tohoto bytového domu jsme projednávali. Máme také souhlas policie. Vše je tam v pořádku,“ tvrdí Eva Šestáková ze stavebního úřadu v Blansku.

Její slova potvrdil i pracovník blanenské radnice Marek Štefan z odboru investic a územního rozvoje. „Půjde o malou bytovku, která výrazně nezasáhne do krajiny. Pro město je dobré, když vznikají na vhodných místech nové možnosti pro bydlení. Čím víc bude v Blansku bytů, tím roste šance, že se jejich cena sníží,“ míní Štefan.

Podle Musila je o bydlení v Blansku zájem. „Z šestnácti bytů už jich je čtrnáct zamluvených,“ dodal. Jde o dvoupokojové a třípokojové byty s kuchyňským koutem. Nad stávajícím obchodem tak vyrostou ještě dvě patra. „Snažili jsme se, abychom prostředí ovlivnili co nejméně,“ podotkl Musil.

CO SI MYSLÍTE VY O STAVBĚ PARKOVIŠTĚ. MYSLÍTE ŽE JE TO HLOUPOST, NEBO BY BYLO POTŘEBA POSTAVIT VÍCE PARKOVIŠŤ V BLANSKU? DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM.