Na blanenské radnici se setkal kromě vedení města také se zástupci Správy železniční dopravní cesty. Společně projednávali projekt přemostění na Staré Blansko. „Je to projekt kraje a města Blanska. Rádi bychom ale, aby se do něj nějakým způsobem zapojil také stát. Dopravní situace před železničním přejezdem na Staré Blansko je neúnosná. Problematika podobných přejezdů se měla řešit už před stavbou železničního koridoru v devadesátých letech,“ poznamenal starosta Blanska Ivo Polák.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský uvedl, že státní podnik nemůže investovat do cizího majetku. „Nyní prověřujeme, jakým způsobem se do projektu můžeme zapojit. Už jednu variantu máme na stole, ale tu teď nemohu komentovat. Čekáme na vyjádření právníků,“ řekl Ptačinský.

Podle Poláka by stát mohl při financování přemostění pomoci s náhradami za železniční výluky. Ty zřejmě půjdou při stavbě mostu přes trať do milionů.

Nový silniční most na Staré Blansko bude měřit téměř 150 metrů. Investor stavby je Jihomoravský kraj, se kterým Blansko podepsalo memorandum o spolupráci. Blanenští zaplatí část nákladů na projektovou dokumentaci.

Stavba má stát podle odhadů zhruba 280 milionů korun. Most se nezačne stavět dřív než v roce 2020.

Ilustrační foto.
Blansko mění pozemky kvůli mostu na Staré Blansko. Jedná ještě s osmi majiteli