„Před několika lety jsme byli na návštěvě v domově důchodců v Brně. Tam jsme se dozvěděli, že už nějakou dobu na Moravě funguje to, že domovy důchodců pořádají pro své klienty turnaje v pétanque. Tato aktivita se zalíbila i našim klientům a od roku 2011 se jí věnujeme," řekl pracovník blanenského Senior centra Petr Novotný.

V současné době tak pétanque pravidelně v blanenském Senior centru hraje asi deset lidí. „Náš tým je ale proměnný podle toho, jak se kdo cítí. Na turnaje tak jezdí čtyři nebo pět lidí," řekl Novotný.

Zatím si blanenští důchodci z turnajů dovezli tři poháry. „V Brně jsme vyhráli krajské kolo turnaje domovů důchodců. Minulý rok jsme vyhráli turnaj v Hodoníně a potom máme ještě jedno třetí místo," vyjmenoval Novotný.

Když to počasí dovolí, trénují blanenští důchodci skoro každý týden. „Vlastní hřiště ale nemáme, takže trénujeme jen na zahradě Senior centra na posekané trávě," říká Novotný.

Proto se blanenský domov důchodců přihlásil do projektu Plníme přání seniorům. Díky němu totiž mají šanci sehnat peníze na stavbu hřiště na pétanque. „Do projektu se přihlásilo celkem 327 seniorů a zařízení pro seniory. Porota složená ze zástupců jednotlivých partnerů vybrala čtyřicet přání, na které vyhlásila veřejnou sbírku. Sodexo přitom každý příspěvek do sbírky zdvojnásobí," uvedl Lukáš Malík ze společnosti Sodexo, která sbírku pořádá. Veřejná sbírka potrvá do třicátého června a zapojit se do ní může každý.

Sbírka má i své webové stránky, a to www.plnime-prani-seniorum.cz.