Podle starosty Blanska Iva Poláka je blanenské muzeum jedno z mála v Jihomoravském kraji, které zřizuje město, a ne kraj. „Podobně je na tom ještě Muzeum Boskovicka. Vzhledem k tomu, že zřizovatelem muzea je město, musí jeho provoz také platit ze svého rozpočtu. To pro Blansko znamená pět a půl až šest milionů korun ročně," vysvětlil Polák.

Po převedení muzea pod kraj by tyto peníze mohlo Blansko ušetřit. „Muzeum tady zůstane a přitom ho bude platit kraj. Peníze bychom tak mohli použít na jiné věci, třeba různé opravy," řekl starosta Blanska.

To vítá například jedna z obyvatelek Blanska Eva Zburníková. „Myslím, že v dnešní době je každá koruna dobrá. Pokud město převedením muzea na kraj ušetří tolik peněz, tak je to dobrý krok," uvedla žena.

O převedení muzea pod Jihomoravský kraj se podle ředitelky muzea Evy Nečasové diskutuje dlouhá léta. „Muzea v Blansku a v Boskovicích byla od sedmdesátých let minulého století sloučená do jednoho okresního muzea. Boskovické muzeum bylo pobočkou muzea blanenského. Po sametové revoluci se ale Boskovičtí rozhodli, že své muzeum od blanenského odtrhnou. V době, kdy se rušily okresy, přecházela okresní muzea pod kraj. Tím, že ale blanenské okresní muzeum zaniklo a vznikla z nich muzea městská v Blansku a Boskovicích, zůstala tato muzea pod správou měst. Zatímco v jiných bývalých okresních městech Jihomoravského kraje, například ve Vyškově, provoz muzea platí kraj, v Blansku a Boskovicích je platí města," vysvětlila Nečasová.

Představitelé obou měst se tak v minulosti několikrát pokoušeli dohodnout s krajem o převedení muzeí pod jeho správu. „Vždycky to ale zkrachovalo na tom, že Jihomoravský kraj požadoval sloučení muzeí v jedno. S tím ale obě města nesouhlasila," přiblížila Nečasová.

Letos však chce vedení Blanska otázku převedení muzea pod kraj znovu otevřít. „Zeptali jsme se proto na převedení muzea hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Všechno je teprve v počátku. Budeme však odesílat i oficiální žádost o převedení muzea Jihomoravskému kraji," přiblížil starosta Blanska.

Hejtman se nebrání

Jihomoravský hejtman se převodu muzea pod kraj nebrání. „Dohodli jsme se, že započnou oficiální jednání krajských radních. Chceme tuto situaci narovnat v řádu měsíců, maximálně roku. Už nyní kraj podporuje muzea v Blansku i Boskovicích," uvedl Michal Hašek.

Zda převod muzeu prospěje, nebo ne, si jeho ředitelka zatím netroufá odhadovat. „Je to velmi složitá otázka, záleží totiž na tom, jaký by měl nový zřizovatel názor na koncepci muzea, zda by muzeum zachoval v té podobě, v jaké funguje dnes, nebo by ho chtěl nějak měnit. To se týká například současných expozic, jaké návštěvníkům nabízíme, akcí, které pořádáme, jako je třeba Vítání svatého Martina, ale i dalších věcí," vysvětlila ředitelka.

Podmínky převedení ale zatím jasné nejsou. „Všechny záležitosti, které se převodu budou týkat, jsou otázkou dalších jednání," podotkl blanenský starosta.

Pod správou města je i muzeum v Boskovicích. „O převodu muzea pod kraj jsme teď neuvažovali, musela by o tom rozhodnout rada města a zastupitelstvo. Zatím se nám na něj daří získávat dotace a muzeum mimo jiné pořádá různé výstavy a akce. Ohlasy lidí na současné fungování muzea jsou velmi kladné a nevíme, jaký dopad by změna zřizovatele měla," řekla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.