Fotbalového klubu Blansko musí před každým tréninkem doufat, že nebude pršet. Jinak by je totiž pravděpodobně čekala kopaná v bahně. To se možná ještě letos změní. Vedení města totiž žádá o dotaci na fotbalové hřiště s umělým povrchem. Pokud se svou žádostí uspěje, trénovat v lepších podmínkách začnou místní fotbalisté ještě letos.

Blanenští zastupitelé tento týden rozhodli, že se zapojí do projektu Victor 2013, který pořádá Fotbalová asociace České republiky. Ten rozděluje peníze na výstavbu desítky fotbalových hřišť o velikosti šedesát krát dvaačtyřicet metrů s umělým povrchem. V Blansku má stát vedle hlavního fotbalového hřiště v Údolní ulici.

Vedení města věří, že se svou žádostí uspěje. „Víme, že fotbalisté po podobné možnosti volají už několik let. Chtěli jsme o dotaci požádat sami, protože jen v tom případě budeme i provozovatelem hřiště," uvedl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Hřiště má stát zhruba sedm milionů korun. „Dotace pokryje téměř dvě třetiny, zbytek zaplatíme z vlastního rozpočtu," vyčíslil Toufar.

V Blansku hraje sto šedesát registrovaných fotbalistů všech věkových kategorií. Podle trenéra mladších žáků FK Blansko Michala Šenkeříka proto město podobné hřiště nutně potřebuje. „Trénuji asi osmnáct kluků. Když zaprší, současné hřiště s písečným povrchem trénink skoro znemožní, protože se z něj stane plocha plná bláta. Navíc snad i díky tomu přitáhneme více dětí a zvýhodní nás to i při přestupech. Dosud jsme mladým z okolních vesnic nemohli nabídnout vhodné podmínky, protože fotbalové zázemí v Blansku je katastrofální," připomněl.

Také věří, že díky menšímu zatížení travnatého hřiště vedení blanenského klubu ušetří za údržbu trávy. „A snad je to jeden z kroků k rekonstrukci hlavní travnaté plochy," poznamenal.

V tom s ním nesouhlasí trenér mladšího dorostu Jiří Pokoj. „Nechápu, proč město raději neušetří peníze na umělou trávu s klasickými rozměry. Vím, že chtějí zvýšit kvalitu tréninků mládežnických oddílů. Jenže ty se na nové hřiště podle mě dostanou jen výjimečně, protože hřiště bude neustále obsazené muži. A nelíbí se mi ani umístění, pro většinu kluků to bude zbytečně daleko," nespokojeně řekl Pokoj.

Projekt naopak chválí předseda Jihomoravského krajského fotbalového svazu Pavel Blaha. „Je to výborný nápad. Vím, že kromě Blanska už se do něj v kraji zapojilo i Znojmo. Zatím ale není jisté, jestli organizátoři akce seženou dostatek peněz," krotí převládající nadšení fotbalový funkcionář.

Blanenští už počítají i s tím, že případné nové hřiště vybaví moderním umělým osvětlením. „Jedině s jeho pomocí můžeme zaručit celoroční využití areálu. Mělo by stát půl milionu korun, stejně jako malotraktor, který chceme koupit také. Ale ten by lidé využívali i při údržbě ostatních hřišť ve městě," oznámil Toufar.

Blanenští fotbalisté zatím musí často jezdit trénovat jinam, třeba do Brna nebo Boskovic, kde už mají jako jediní v regionu umělý trávník. „Pro nejmladší fotbalisty je jeho výhoda právě v tom, že mohou trénovat celoročně, bez ohledu na počasí," řekl šéftrenér boskovické mládeže Jiří Vorlický.