„Už jsem jednou v Blansku byla, ale tehdy jsem si zdejšího zámku nijak zvlášť nevšimla. Teď je rozhodně vidět,“ svěřila se se svými pocity žena a dodala, že se jí nejvíc líbí veliké kulaté hodiny.
Ty vylepšili restaurátoři. Hodiny se nyní mohou pochlubit novým ciferníkem a pozlacením.
Opravám však zřejmě není konec. „Dostali jsme totiž osm tisíc eur na projektovou dokumentaci pro druhou etapu rekonstrukce,“ vysvětlila blanenská starostka Jaroslava Králové.


Radní se chtějí opět obrátit na Norské fondy. Podle starostky Králové je šance získat odtud peníze na další opravy zámku velká. „Dostali jsme přece peníze na projektovou dokumentaci, navíc Norské fondy podporují trend dokončit, co se začalo,“ řekla Králová.
V září také město vyšle jednoho radního, aby se účastnil prezentace akcí, které byly z Norských fondů financované. „Takže děláme pro to mnoho,“ nechala se slyšet starostka.

 

Další na řadě je nádvoří

Pokud vše vyjde, hlavní roli v druhé etapě oprav zámku sehraje nádvoří. „Nechali bychom zrestaurovat fresky, které zdobí nádvoří, a také bychom chtěli odhalit nápis nad obloukovým vchodem, je tam ozdobná kartuš,“ uvedla Eva Nečasová, ředitelka muzea, které v zámku sídlí. Podle ní by díky získaným penězům mohlo být opraveno dláždění na nádvoří. „Opravovat se bude i uvnitř zámku,“ dodala.

Po letošních zásazích je nová fasáda, ozdobeny jsou i rohy zámku. Na věži se vyjímají spravené hodiny, jsou restaurovány kamenné prvky. „V této první fázi oprav došlo k odvlhčení objektu. Okna jsme nevyměnili, ale provedli jsme jejich repase. Ještě jsme zámek oplechovali měděným plechem,“ popsala ředitelka muzea. Dále zámek kromě nové fasády zdobí taktéž nová střecha z krytiny bobrovky, dělníci se postarali o laťování, opravili vikýře.

Eva Nečasová však má obavy ze sprejerů, které by, stejně jako už několikrát v minulosti, mohly zbrusu nové stěny zámku lákat. Tohoto nebezpečí si je vědom i ředitel blanenských strážníků Martin Janíček. Zámek proto střeží kamery. Díky nim mohou policisté zasáhnout okamžitě nebo zpětně určit pachatele. „Kamery mají namířené zorné pole na fasádu zámku. Také vyšleme na místo pravidelné hlídky, které budou kontrolovat podezřelé osoby,“ řekl Janíček. Policisté budou zámek kontrolovat do té doby, než vandalům tato stavba zevšední.