Co s ním bude dál, vedení města neví. „Společnost pana Lišky nedávno po vleklém jednání konečně koupila od státu pozemek, který byl pro ni klíčový. Z našeho pohledu mu tak nic nebrání, aby svůj záměr dokončil. Napsal jsem mu dopis, jak to s opravou budovy vypadá. Jaký bude dál postup a harmonogram prací. Čekáme na odpověď, od které se budou odvíjet další jednání," řekl starosta Blanska Ivo Polák.

Josef Liška nechtěl současný stav okolo výškové budovy komentovat. „Nezlobte se, nic k tomu říkat nebudu. Je to rozhodnutí společnosti. V tuto chvíli se prostě k výškové budově v Blansku nebudeme vyjadřovat," řekl Liška. Za pozemek o rozloze asi osm set metrů čtverečních měl ministerstvu spravedlnosti podle zjištění Blanenského deníku Rovnost zaplatit necelé dva miliony korun.

Starosta Blanska Ivo Polák uvedl, že město nemá v současnosti žádnou páku, aby donutilo investora s opravou budovy začít a dokončit ji co nejdříve. Termín dokončení a sankce za prodlení z původní smlouvy jsou podle zástupců města totiž již s odstupem několika let a hlavně kvůli průtahům s koupí pozemku od Okresního soudu v Blansku bezpředmětné. A novou smlouvu město s Liškovou společnosti LL Holding dosud nepodepsalo. Pozemek pod výškovou budovou však stále patří městu.

To potvrdil i vedoucí odboru komunální údržby na blanenském městském úřadě Petr Rizner. „Město nemá v současnosti moc možností, jak rekonstrukci výškové budovy urychlit. Chybějící pozemek, který společnost pana Lišky koupila, je přepsaný v katastru teprve nedávno. Co bude teď dál, nemůžu předjímat. Nechali jsme udělat právní rozbor, uvidíme, jak se vyjádří investor. Každopádně pokud se neudělá nějaký dodatek smlouvy, tak investorovi v tuto chvíli žádné sankce za nedokončení rekonstrukce výškové budovy v termínu ze strany města nehrozí," řekl Rizner.

To se moc nelíbí opozičním zástupcům z oblastní organizace ANO Blansko. „Podle nás jsou smlouvy mezi městem a investorem špatně nastavené. Město na něj teď nemůže zatlačit, aby se pustil do oprav výškové budovy. Nejsou tam nové termíny dokončení ani sankce. To vidíme jako problém," řekl Nečas.

Poukázal také na to, že podle něj ne za vše můžou průtahy s koupí pozemku od ministerstva spravedlnosti. „Poté, co společnost koupila výškáč od města, tak se později přejmenovala. To samozřejmě všechno také zpozdilo. Navíc je docela možné, že na rozsáhlou rekonstrukci nemají peníze. Připadne mi, že to z jejich strany může být oddalováno i záměrně," dodal.

Budovu prodalo Blansko společnosti Josefa Lišky v roce 2008 za tři miliony sto tisíc korun. V minulosti v ní sídlil například finanční a katastrální úřad nebo okresní státní zastupitelství a řada firem. Nyní v něm funguje bar a majitel budovu využívá jako plochu pro obří reklamní poutače.

Nákladná rekonstrukce měla být hotová už v roce 2010. Za nedodržení termínu tehdy hrozila Liškově společnosti pokuta tři miliony. „Pokutu firma nakonec od města nedostala, protože nemohla splnit smlouvu kvůli chybějícímu pozemku od státu, na které byl projekt závislý. To se táhlo několik let. A vyřešilo se to až letos," řekl bývalý blanenský starosta a nyní poslanec Lubomír Toufar.