„Volby jsme sice vyhráli, ale výsledek moc dobrý není. Čekali jsme na republikové úrovni daleko větší počet hlasů," zhodnotil situaci starosta Ráječka Vít Rajtšlégr.

V hospodě rozebíralo volební zpravodajství před pátou odpoledne asi dvacet sociálních demokratů včetně předsedy okresní organizace ČSSD Blansko Iva Poláka. Právě o bývalém náměstkovi hejtmana Jihomoravského kraje se mluví jako o nejvážnějším kandidátovi na post blanenského starosty místo Lubomíra Toufara. Ten po volbách míří do Poslanecké sněmovny.

Zatímco na televizní obrazovce hodnotili finále sčítání volebních lístků politici a politologové, hosté restaurace rozebírali výsledky voleb po svém. Někdo sledoval počítač nebo mobilní telefon, další listovali výsledky na plazmové obrazovce u výčepu. „Praha zklamala. Tam jsme to projeli na celé čáře. Na jižní Moravě jsme měli dva velmi silné kandidáty a v Praze tak silného nikoho. Nevím, jestli to nebyla chyba," komentoval televizní zpravodajství jeden z mužů se sklenicí piva.

Krátce před tři čtvrtě na šest dorazil do ráječské hospody také blanenský starosta Lubomír Toufar. A na uvítanou dostal originální dárek. Jablko a dřevěné žezlo. Dal mu ho šéf ráječských zahrádkářů František Bursa. „Tak, Lubošu. Tady máš žezlo a jablko, když teď budeš vládnout. Korunu ti uděláme příští rok," smál se Bursa.

Také Toufar byl z výsledků voleb poměrně rozčarovaný, přestože jeho strana vyhrála a on se dostal do poslanecké sněmovny. „Podle mě je to velký krok zpět. Čekal jsem, že dostaneme kolem sedmadvaceti procent. Ale něco málo přes dvacet? To je bída s nouzí. Vedení strany by se mělo zamyslet, co s tím. Na druhou stranu, já přeji úspěch každému a gratuluji také našim soupeřům. Voliči rozhodli, jak rozhodli a to respektuji," poznamenal Toufar.

Blanenský starosta měl za sebou docela pestrý den. Ráno vyrazil na chalupu do Žďáru, kde zasadil dva angrešty, nakrmil slepice a králíky. Pak zamířil na festival Via Bohemica do blanenského zámeckého parku. „Přijeli kamarádi ze Slovenska a Maďarska. Bylo to fajn. Stihl jsem i divizní fotbal Blansko s Pelhřimovem a pak ještě rozloučení s hosty festivalu," dodal starosta.

Podle svých slov dal pak přednost posezení s přáteli před cestou do Prahy. „Straničtí kolegové mě zvali do Prahy. Já ale na oficiality moc nejsem. Raději jsem zůstal mezi svými na Blanensku," uzavřel Toufar.