Železničáři totiž každoročně bojují s lidmi, kteří riskují své životy tím, že si krátí cestu k lomu přes koleje. Zda se tam milovníci přírodního koupání či potápěči ponoří i příští léto, tak není jisté.

Lom koupil brněnský podnikatel Leoš Přikryl. Ten by průzračnou vodu obklopenou skálami a železničními kolejemi nechtěl lidem odepřít. „Nebráním se zpřístupnění, záleží však na tom, jak se vyvinou jednání s Českými dráhami. Do lomu je přece vstup zakázán,“ upozornil Přikryl. U vody by chtěl postavit i zázemí pro rekreanty. Zatím je však jedinou jistotou to, že místo oblíbeného přírodního koupání Blanenských oplotí. „Pustíme se do toho už na jaře,“ podotkl. Kromě jednání se železničáři se Přikryl chystá poradit také s rybáři či blanenskými radními.

Lom prodaly Přikrylovi České dráhy jako zbytný majetek. „Je to dědictví minulosti, které k ničemu nevyužíváme. Zájemci o koupi jsme dali podmínku, že pozemek musí oplotit,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová s tím, že i pokud by zůstal lom v majetku drah, tak by jej tamní pracovníci uzavřeli plotem. Každé léto se totiž potýkají s neukázněnými lidmi, kteří si cestu k lomu krátí přes trať. „Vstoupit do železničního koridoru, kde jezdí vlaky rychlostí osmdesát kilometrů v hodině, je nepředstavitelné riziko. Snad se tento problém díky oplocení lomu konečně vyřeší,“ doufá Šubová.

Lidé se mohou k vodě dostat také přes Staré Blansko. Sice si cestu výrazně prodlouží, neriskují ale život. Pokud se Přikrylovi podaří vše vyjednat se železničáři, o možnostech koupání v lomu nechá rozhodnout vedení města Blanska. „Je otázkou, jak to bude u lomu vypadat. Jestli bude v plotě branka s klíčem a jestli majitel vypíše harmonogram provozu. Zatím se na nás nikdo s návrhy neobrátil, takže těžko říct, jestli bychom do toho šli,“ sdělila starostka Blanska Jaroslava Králová.

V lomu mají navíc svůj revír blanenští rybáři. S příchodem nového majitele o možnost chytat ryby zatím nepřijdou. „Pokud nový vlastník nezažádá o zrušení revíru, můžeme v lomu působit dál. Pokud ale bude chtít revír zrušit, bude to pro nás znamenat velkou ztrátu. Dva roky nyní nesmíme vysadit a chytat ryby v obou blanenských přehradách. Vody je čím dál méně a rybářů přibývá,“ upozornil rybář Miroslav Odehnal. Podle něj musí rybáři vysadit každý rok do lomu určité druhy ryb.

O tom, že blanenský lom změnil majitele, se mluví už i mezi potápěči. „Slyšeli jsme, že lom nový majitel oplotí a bude tam za vstup vybírat od potápěčů peníze. Jestli tam hodlá postavit zázemí s toaletami, bufetem a na sušení výstroje nebo nám poskytne kompresor na výplně lahví, tak bychom za vstup zaplatili. Jinak ne,“ sdělil brněnský potápěč Josef Habrovec, který prozkoumává blanenský podvodní svět u dráhy už třicet let.