Čistá voda, skály, vstup zdarma. Blanenský lom je pro mnohé lákavým místem letních radovánek. Vyznavači přírodního koupání tam však porušují předpisy a ohrožují svůj život. Cestou k zatopenému lomu totiž musí zdolat železniční trať.

Právě pohyb v kolejišti je podle zástupce šéfa blanenské policie Zdeňka Grénara hlavním problémem. „Lidé, kteří přelézají koleje tak porušují drážní předpisy. V minulosti jsme řešili třeba případ, kdy lidé překonávali vagóny a výboj elektrického napětí jim pak přivodil těžké popáleniny,“ přiblížil podrobnosti Grénar. Podle něj si některé lidské životy vyžádalo i samotné koupání v lomu. Policisté ve věci spolupracují s městskými strážníky. „Hlídky tam jezdí. Pokud už ale uvidí lidi ležet u vody, nemohou nic dělat. Kdyby někoho přistihli přelézat koleje, uložily by mu na místě pokutu do jednoho tisíce korun,“ informoval Grénar.

Lom i železnice patří Českým dráhám. Podle přednosty správy tratí Miroslava Homoly jsou nutné častější policejní hlídky. „Jediné, co na lidi platí, jsou pokuty,“ míní Homola. Podle něj není možné místo oplotit. Návštěvníky lomu nepřesvědčí ani samotní pracovníci drah. Ti musí lidi, opalující se na zpevněné betonové ploše s kolejemi, odhánět. Brání jim totiž v průjezdu s lokomotivou k napájecí stanici.

„Lidé posedávají v těsné blízkosti tratě, kde projíždí vlaky a pendolína rychlostí přes sedmdesát kilometrů v hodině. Může dojít k úrazu,“ poukazuje na ohrožení života Homola s tím, že plavání v lomu už je rizikem nezbedných návštěvníků.

Zaplavat si do lomu chodívá Dan Kratochvil z Blanska. „Když přecházím koleje, dám si pozor a rozhlédnu se, jestli vlak nejede. Nikdy jsem neviděl, že by se někdo z posedávajících lidí u tratě zranil. Vlaky tam neprojíždějí tak rychle,“ míní mladý muž, který problematiku koupání v lomu zná i z drážních internetových stránek. „V lomu si zaplavu zadarmo, je tam čistá a studená voda a krásná příroda. Také mi vyhovuje, že tam nejsem oplocený,“ vysvětlil Kratochvil, co jej k vodě za tratí láká.

Lom je atraktivním prostředím i podle starostky Blanska Jaroslavy Králové. „Chybí tam ale přijatelná přístupová cesta. Zabývali jsme se tím, jestli udělat mostek nad tratí, tam však vede elektrika. Myslím si, že lidé by stejně zase chodili přes koleje,“ podotkla starostka a vzpomněla, že v místě visela cedule se zákazem, několikrát ji ale někdo odstranil.