Město nyní vyhlásilo výběrové řízení na firmu, které potrvá do listopadu. Opravy hřbitova začnou po etapách už v lednu. V zimě odborníci vykácejí staré a nevyhovující stromy, na jaře pak začne výsadba. Ta potrvá zhruba do srpna. „Odstraní se především dřeviny ve špatném zdravotním stavu nebo ty, co vyvracejí hroby. Na místo nich se vysadí nové," popsal podstatu úprav Milan Vítek z blanenského odboru komunální údržby.
Součástí projektu bude kromě kácení dřevin i ošetření stávajících stromů. Odstraní se také staré pařezy. Na jejich místo vysadí město nové stromy, keře a trávník. Podél hřbitovních cest v příštím roce vyrostou další břízy, borovice nebo javory. „Doplníme hlavně linie stromů podél chodníků nebo okolo obvodové zdi," řekl Vítek. Současná podoba hřbitova a jeho stezek se tak příliš nezmění.
Není se čeho bát
Hlavním cílem úprav je především zlepšit prostředí hřbitova a celkově ho zkrášlit. V minulosti se opravovaly například chodníky, zeleň ale zůstala takřka beze změny. Její plánovaná obnova lidi těší, ale bojí se, aby úpravy nepoškodily hroby. „Na hřbitov chodím poměrně často. Mám tam totiž pohřbenou rodinu. Jsem ráda, že se město o prostředí stará a opravuje je. Zároveň se ale trochu bojím, aby se při kácení stromů nepoškodily náhrobky," řekla Barbora Novotná z Blanska. To by se ale podle vedení města stát nemělo. „Na práci vybereme zkušenou a pečlivou firmu. Pokud by se přece jen něco podobného přihodilo, veškeré potřebné opravy by na své náklady samozřejmě hradila právě firma," řekl Milan Vítek, který má projekt na starosti.
Dotaci na úpravu zeleně získalo město z Operačního programu životního prostředí. Ta pokryje zhruba pětasedmdesát procent nákladů, zbytek zaplatí Blanenští z rozpočtu. „Celkové úpravy budou stát přibližně jeden milion sedm set tisíc korun," dodal Vítek.
KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ