Blanenský deník Rovnost dostal výzvu od kolegů z brněnské redakce. „Nesnažíme se kopírovat celebrity, nepotřebujeme se zviditelňovat tímto způsobem. Ale před několika měsíci, kdy o žádné ledové výzvě ještě svět nevěděl, jsme psali o učiteli Liboru Mašátovi, který touto nemocí trpí. Přesto dál učí své studenty na Obchodní akademii a Střední zdravotnické škole v Blansku. Svou solidaritu mu na začátku letošního školního roku prokázali i jeho kolegové, kteří se ledovou vodou polili. Proto jsme výzvu také přijali," vysvětlila šéfredaktorka Blanenského deníku Rovnost Leona Paroulková.

Redaktoři se k výzvě připojili symbolicky, s deštníky, které jsou štítem před největší nepohodou a mohou být také symbolem alespoň jakési ochrany před nepřízní osudu. Aby na nemoc opět upozornili a alespoň trochu sedmačtyřiceti­letému učiteli v nelehké situaci pomohli. Udělat to může každý – v Rájci-Jestřebí je otevřený transparentní účet s číslem 107–8138960297/0100, kam může kdokoliv přispět libovolnou částkou.

Amyotrofická laterální skleróza je závažné onemocnění nervového a svalového systému, jenž způsobuje degeneraci a ztrátu buněk, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby člověka. Účinná léčba zatím neexistuje. Dostupné léky pomáhají hlavně zmírnit obtíže a předcházet komplikacím. Výtěžek ze sbírky Liboru Mašátovi pomůže při nákupu rehabilitačních pomůcek, potravinových doplňků a na alternativní metody podpůrné péče.