Obavy z toho, že nepoteče voda, měla tento týden Božena Sedláčková z Vanovic. „V neděli večer už netekla voda, tak jsem se bála, když jsem šla v pondělí do práce,“ svěřila se žena, která vaří v místní mateřské školce. „Voda začala téct až v půl desáté, ale naštěstí jsem stihla navařit a děti měly teplé jídlo,“ oddychla si žena, která je ráda, že díky vlastní studně nemá tyto problémy i doma.
Starosta Vanovic Petr Dvořáček potvrdil, že do obce musely přijet vypomoct tři cisterny s vodou. „Teď máme jen třetinu zásob vody, než je běžně k dispozici. Navíc kubík dovezené vody stojí sto padesát korun,“ sdělil Dvořáček. Podle něj za nedostatek vody může sucho, kvůli kterému lidé více zalévají zahrady a napouštějí bazény.
Teplo a sucho může být i nebezpečné, což potvrdil krajský náměstek pro zdravotní péči Rostislav Verner. „Nárůst kolapsů je v této době veliký, zaznamenali jsme jich někdy až čtyřicet denně,“ řekl. Dále radí lidem, zejména těm starším a dětem, aby nepobývali na přímém slunci. Pro všechny platí vypít dva až tři litry tekutin denně a vyvarovat se alkoholu.
Suchu podléhá i příroda. „Ministerstvo zemědělství prohlásilo Jihomoravský kraj za suchem postižený region,“ tvrdil ředitel zemědělské agentury v Blansku Jaroslav Borek. Škody, které sucho napáchalo na rostlinách, se teprve budou sčítat a snad pomohou dotace. „Snad nebudou škody na Blanensku tak výrazné,“ doufá Borek.