Zavřené školy a školky. Jen cedule na jejich vstupních dveřích, informace na internetových stránkách, letáky u studentů a žáků doma. K dnešní celostátní stávce učitelů se připojila i většina pedagogů na Blanensku.
„Přečetla jsem si důvody, proč učitelé stávkují, a fandím jim. Děti dnes budou místo ve škole u babičky,“ sympatizuje s rozhorlenými kantory Martina Vašířová z Blanska.


Podle předsedy oblastní rady odborového svazu pracovníků školství na Blanensku Blahoslava Kašpara je současná situace ve školství alarmující. „Vláda chystá o pětadvacet procent nižší rozpočet na provozní náklady, poplatky na vzdělávání i školní pomůcky, než je letos. Přitom většina ředitelů nemohla s penězi vyjít už v tomto roce,“ vysvětlil Kašpar s tím, že peníze nestačí ani na platy učitelů, když jsou třídy rozděleny do skupin při výuce jazyků. Podle Kašpara není výhodný ani systém pro mateřské školy. „Nejsou pod krajským úřadem jako gymnázia a střední odborné školy. Jejich zřizovatelem bývá obec, a ta nemá všechny pravomoci,“ přiblížil dál Kašpar. Znepokojující jsou podle něj i platy učitelů, které by měly poklesnout až o tisíc korun na osobu.
Své brány před studenty dnes uzavřela například Střední odborná škola a střední odborné učiliště v Blansku. „Pro mě je rozhodující solidarita s ostatními kantory. Jejich mzda je nižší než průměrný plat ve státě,“ upozornil ředitel Pavel Čípek.


Zavřené dnes zůstává i boskovické gymnázium, blanenské gymnazisty však stávka ze školy neomluví. „Školu jsme nezavřeli. Dnes ale situaci ve školství přiblížíme na rodičovském sdružení,“ uvedla zástupkyně odborů Alice Svanovská z Gymnázia Blansko.


Ke stávce se připojily i mateřské školy v Blansku a Boskovicích. I jejich pracovníci informovali rodiče na internetu nebo pomocí letáků.
Stejně se zachovali i učitelé z většiny základních škol. V lavicích dnes žáci nesedí v Kunštátě, Letovicích, Velkých Opatovicích, Rájci–Jestřebí či Boskovicích. V Blansku se děti učí pouze ve škole T. G. Masaryka. „Stávce věnujeme první hodinu, kdy učitelé dětem vysvětlí, proč stávkují. Potom nastane běžné vyučování,“ řekl ředitel Pavel Nezval.


Stávkující věří, že protest má smysl. Podle Blahoslava Kašpara se politici začali domlouvat s odboráři na spolupráci teprve poté, co se tolik lidí přihlásilo ke stávce.