Jezírko s lekníny, několik set let stará lípa, cesty lemované květinovými keři, kultura. Parky. Do takového prostředí zavítají lidé na Blanensku. Podle památkářů jsou parky v dobrém stavu.


Ne všichni lidé však jsou z parku, který zdobí město, kde žijí, nadšení. „V tom zámeckém v Blansku chybí místo, kam by si lidé sedli na delší dobu, kde by mohli pobýt i maminky s dětmi,“ míní Dana Pololáníková, která parkem jen prochází. Přitom plán, jak zvelebit tento park, už je dva roky na světě.
Podnět k vytvoření projektu dal tehdy zastupitel Lubomír Toufar. „Řešili jsme prostor u jezírka, kde by si mohli lidé sednout. Dále měly být na ostrůvku uprostřed jezera květinové keře a chtěli jsme vysadit ovocné stromy vedle cesty pod zámkem,“ přiblížil Toufar, který chtěl vyřešit i rozsáhlý prostor vedoucí k restauraci U Štěpánků. Podle něj se plán zastavil kvůli restituci. „Ta se řešila patnáct let. Pokud bychom ale získali nějaké dotace, což by možné bylo, park bychom upravili,“ dodal. Dnes blanenský park „okupují“ náletové křoviny i stromy.


I Velkoopatovičtí věnují parku pozornost. Před čtyřmi lety se začala o jeho vizáž starat odborná firma. „Také jsme provedli zásahy do některých stromů, aby se tam lidé nezranili,“ uvedl starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek. Výletníci tam mohou rozjímat na lavičkách, které se linou směrem k městskému úřadu. Radní je plánují rozšířit i do dalších částí parku.