Miloš Palatka z Blanska sní o vlastním rodinném domku. Chystá se ho stavět v Petrovicích. V centru města by totiž bydlet nechtěl. „Ráno je celé Blansko v mlze a v Petrovicích už svítí sluníčko. Navíc člověk, který celý den pracuje, se pak rád odreaguje na své zahrádce,“ svěřil se Palatka, proč by rád žil v domě nejlépe na venkově. Navíc pozemky na venkově jsou výrazně levnější. Není sám. Řada lidí hledá stavební pozemky v obcích okolo Blanska. Vedení obcí o tom ví, a proto na mnoha místech vykupují pozemky od soukromníků, za peníze z obecních rozpočtů k nim přivedou vodu, plyn a elektřinu a pak je prodávají na stavbu rodinných domů.


Tak je tomu například v Ráječku, kde už je všech deset obecních pozemků prodaných. „Pozemky jsme zasíťovali a prodali. Inženýrské sítě stály obecní pokladnu přes čtyři miliony korun. Další dva miliony půjdou na stavbu nových ulic k domům,“ sdělil starosta Vít Rajtšlégr. V lokalitě Padělky a Skalky by tak mělo přibýt deset domů. Další pozemky připravuje v obci ještě soukromý investor.

Množství žádostí na koupi pozemků přichází i na radnici v Rájci – Jestřebí. Tamní radní proto začali chystat pro lidi pozemky až na osmadvacet rodinných domů v Jestřebí za ulicí Boženy Němcové. Budou různé velikosti. „Nové domy by měly tvořit jakési náměstíčko. Uprostřed bude parčík s hřištěm,“ sdělil starosta Pavel Perout. Pozemky budou ale menší, aby radní mohli uspokojit více zájemců „Cena domu bude odpovídat jeho velikosti,“ informoval Perout. Domy se začnou stavět ještě letos v zimě nebo na jaře.


I v Doubravici se radní chystají přivést sítě k pozemkům. „Tyto pozemky v Zázmolí jsou soukromých vlastníků. Stavět by mohli začít už příští rok,“ dodal doubravický starosta Ladislav Štoudek. V lokalitě by mělo vyrůst asi čtrnáct domků.
V Blansku lidé mohou žádat na radnici o koupi pozemků Pod Sanatorkou. Tyto pozemky však nebudou zasíťované a na budoucí majitele padne například i dostavba chodníků. Stát by tam mělo čtrnáct řadových domů.