VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blanensko: Zruší malé pošty, bojí se starostové

Blanensko – Je to jasný signál k tomu, že Česká pošta chce na menších vesnicích postupně zrušit své pobočky. Tvrdí někteří starostové z malých obcí na Blanensku. V loňském roce se jí to nepodařilo, tak to zkouší znovu. Potichu a nenápadně. Takto ostře se starostové staví ke změnám v doručování poštovních zásilek od prvního srpna v jejich obcích.

13.8.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Roman Cichocki

Na generální ředitelství České pošty v Praze poslali otevřené dopisy, ve kterých s novým způsobem roznášky pošty nesouhlasí. „Máme pocit, že nejdříve chcete omezit vliv malých pošt na doručování zásilek. Druhým krokem bude konstatování, že náplň práce stávajících zaměstnanců je neefektivní, a tak pobočku pošty v naší obci z ekonomických důvodů zavřete,“ napsal v dopise například starosta Vanovic Petr Dvořáček.

Ředitel České pošty pro region jižní Moravy Jaroslav Navrátil řekl, že se jedná jen o vnitřní organizační změny, při kterých Česká pošta soustřeďuje doručovatele k větším poštám, depům. „Rušení těchto poboček malých pošt není v současnosti na pořadu dne. Kdybychom je chtěli zrušit, tak o tom starostové vědí mezi prvními. To mi věřte,“ dodal Navrátil.

V některých obcích v regionu poštu od začátku srpna neroznáší místní pošťačka, ale nově motorizovaní doručovatelé z větších sousedních obcí a měst. Starosta Vísek Stanislav Kamba považuje tento krok ze strany České pošty za diskriminaci lidí na venkově. „Chceme mít stejné podmínky pro příjem poštovních zásilek jako lidé ve městech. Dřív místní pošťáci měli své rajóny. Místní je znali a důvěřovali jim. O tuto největší výhodu nyní pošta, když zásilky rozvážejí lidé odjinud z centrální pošty, přichází,“ myslí si Kamba.

Starosta Vísek upozornil, že na nový způsob roznášky pošty a hlavně důchodů si budou těžko zvykat hlavně starší lidé. „Ti byli odjakživa zvyklí na svého pošťáka. Teď se často bojí otevřít, když jim někdo cizí, byť v uniformě, zvoní u dveří,“ dodal s tím, že vísecká pošta od letošního srpna funguje jen jako podatelna a poštovní úřad. Poštu vozí do Vísek Letovičtí.

Podle Jaroslava Navrátila z České pošty se však nový způsob doručování pošty adresátů nijak nedotkne. Pošta k němu přistoupila z provozních a ekonomických důvodů. „Doručování poštovních zásilek i nadále zajišťuje doručovatel pošty, který pouze vyjíždí z jiného výchozího místa. Města nebo větší obce. Pobočka pošty v malé obci zajistí na své přepážce veškeré služby tak jako dosud včetně výdeje oznámených zásilek,“ upřesnil Navrátil s tím, že provozní doba menších vesnických pošt se nezměnila, stejně jako rozsah poskytovaných služeb.

A pokračoval: „Pro veřejnost je také důležité, že nedojde ke změně ve způsobu uvádění adresy ani poštovního směrovacího čísla,“ upřesnil Navrátil.

Některé starosty menších obcí na Blanensku však navíc rozlítila skutečnost, že je vedení pošty o změnách vůbec neinformovalo. „Přestože pobočka pošty sídlí v budově Obecního úřadu a máme dokonalou sdělovací techniku, dozvěděli jsme se o těchto výrazných změnách, které vedení České pošty odstartovalo, až od místních lidí. Jako představitelé státního podniku jste neprojevili elementární slušnost nám něco sdělit a už vůbec ne s námi něco projednat nebo chtít znát náš názor,“ podivil se v dopise adresovanému generálnímu řediteli České pošty starosta Vanovic Petr Dvořáček.

Ke konci loňského roku zrušila Česká pošta svoji pobočku na Blanensku v Černovicích. Tam je nyní jen výdejní místo. Rozvoz listovních zásilek zajišťuje pošta z Lysic.

Navrátil: Malé poštovní pobočky fungují dál

ROZHOVOR
– Starostové několika obcí na Blanensku protestují proti novému způsobu rozvážení pošty. Tvrdí, že je to nepřímý krok, který časem povede ke zrušení menších pošt v obcích. „Rušení malých poboček není v současnosti na pořadu dne,“ řekl ředitel České pošty pro region jižní Moravy Jaroslav Navrátil.

Čeho přesně se týkají změny v doručování poštovních zásilek?
Jde o vnitřní organizační změny, při kterých Česká pošta soustřeďuje doručovatele do větších celků. K větším poštám, depům.

Co to znamená v praxi?
V praxi to znamená, že doručování poštovních zásilek i nadále zajišťuje doručovatel pošty, který pouze vychází z jiného výchozího místa – dodejny, depa. Pobočka pošty v malé obci zajistí na své přepážce veškeré služby tak jako dosud včetně výdeje oznámených zásilek. Pro veřejnost je důležité, že nedojde ke změně ve způsobu uvádění adresy ani směrovacího čísla.

Omezila se provozní doba těchto malých pošt?
Provozní doba se nezměnila, rozsah poskytovaných služeb také ne.

Proč tento krok?
Zejména z provozních a ekonomických důvodů. Zefektivňujeme logistické procesy. Česká pošta jako státní podnik musí postupovat s péčí řádného hospodáře. A jako jeden z mála státních podniků také není závislá na dotacích ze státního rozpočtu.

Někteří starostové menších obcí tvrdí, že je to krok, jak postupně zlikvidovat malé venkovské pošty…
Máme za to, že jde v prvé řadě o poskytované služby a jejich dostupnost. Způsob zajištění a logistiky je tedy na naší firmě.

Starostové jsou navíc velmi rozhořčeni, že jste je o změnách vůbec neinformovali…
Změny jsou interního organizačního charakteru. Nemají dopad na rozsah poskytovaných služeb ani na způsob adresování zásilek. Kdybychom chtěli rušit některé naše pobočky nebo upravovat úřední hodiny pro veřejnost, celou záležitost bychom projednávali se starosty dotčených obcí jako s prvními. To vás ujišťuji. Rušení malých poboček není nyní na pořadu dne.

Autor: Jan Charvát

13.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Formíři a jádraři ve slévárnách Jádrař/ka. 15 000 Kč

Formíři a jádraři ve slévárnách Jádrař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aluminium Group hledá pracovníka na pozici JÁDRAŘ/KA. Vhodné i pro ženy! Nepožadujeme praxi, rádi zaučíme nové kolegy. Náplň práce je výroba pískových jader pro následnou výrobu hliníkových odlitků v poloautomatickém stroji. , Požadujeme:, - dobrý zdravotní stav, - spolehlivost, zodpovědnost, - chuť pracovat, Nabízíme:, - stabilní zaměstnání, přátelské pracovní prostředí, - 5 týdnů dovolené, závodní stravování, zaměstnanecké bonusy, - dobré finanční ohodnocení. Pracoviště: Aluminium group, a.s., 679 13 Sloup v Moravském Krasu. Informace: Monika Švábová, +420 734 254 179.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Montážní dělník elektrického zařízení, přístrojů. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracoviště: Sebranice č.p. 240, 679 31 Sebranice. , Popis činnosti: Práce na výrobní lince při výrobě elektroniky. , Kvalifikační předpoklady: zkušenost s montáží v elektrotechnice výhodou, časová flexibilita, ochota pracovat ve směnném (1 - 3 směny) provozu, dobrý zdravotní stav, schopnost a ochota se učit. , Nabízíme: práci v dynamickém kolektivu a příjemném pracovním prostředí, možnost seberealizace v klíčových pozicích, příležitosti pro absolventy - zaškolení pro ty, kteří nemají vzdělání v oboru včetně možnosti trvalého růstu, zázemí silné mezinárodní firmy řadící se k vůbec největším v oboru, možnost celodenního stravování za dotovanou cenu, řešení dopravy pro uchazeče s problematickým dojížděním.. Pracoviště: Alps electric czech, s.r.o., 679 31 Sebranice u Boskovic. Informace: Lucie Blaha Eyerová, +420 516 490 114,516 490 111.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 25 470 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách učitel/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s předpokladem prodloužení na dobu neurčitou., VŠ vzdělání pedagogického směru., Plat dle praxe (plat se řídí NV č. 564/2006 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě) + příplatek za třídnictví, osobní hodnocení a odměny., K přihlášce do výběrového řízení přiložte: stukturovaný životopis, kopii dokladů o dosaženém vzdělávání, písemný souhlas se zpracováním osobních dokladů pro účely tohoto výběrového řízení.. Pracoviště: Střední škola andré citroëna boskovice, příspěvková organizace, náměstí 9. května, č.p. 2153, 680 01 Boskovice. Informace: Irena Marková, +420 516 426 201.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 12 200 Kč

Svářeči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Pražská 333/47, 67961 Letovice., Zkrácený prac. úvazek 30 hodin týdně. Pracovní poměr na dobu neurčitou., Práce přesčas a o víkendech. Prašné prostředí. Znalost čtení technické dokumentace. Platný svářečský průkaz – ZK 135 1.1., První kontakt telefonicky ÚT a ČT v době 13.00-14.00 hod nebo mailem.. Pracoviště: Staves.cz, družstvo - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 333, 679 61 Letovice. Informace: David Doležel, +420 777 267 735.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

1. místo v kategorii díla výtvarného umění: Opravené varhany v loretánské kapli při minoritském klášteře sv. Janů v Brně.
12

Cenu kraje za nejlépe opravenou památku vyhrály nejstarší varhany v Brně

Nápisy, které jsou součástí festivalu Re:publika připomínajícího stoleté výročí vzniku Československa. Citáty z různých literárních děl se objevily v centru, například na náměstí Svobody nebo na Jakubském náměstí.
3

Re:publika čelí trestnímu oznámení. Za Švejkovu hlášku Češi jsou banda simulantů

Zelená města? V Blansku dvě třetiny rozlohy, třetinový Vyškov se snaží víc sázet

Blanensko, Vyškovsko – Když si kupoval Jan Kořalka v bezmála pětitisícovém Adamově na Blanensku byt, rozhodoval se především podle jeho ceny. Oproti sousednímu Brnu, kde žil, byla nesrovnatelně nižší. S rodinou však nyní oceňuje také okolní přírodu zalesněného údolí. „Všude to tady máme s dětmi kousek do lesa a je tu klid,“ řekl muž.

Neinfekční epidemie: vysoký tlak má každý čtvrtý dospělý, nemocných dál přibývá

Jižní Morava /ANKETA/ – Neinfekční epidemie jedenadvacátého století, za kterou může nadměrný stres, alkohol, kouření či nedostatek pohybu. Pacientů, které ohrožuje vysoký tlak, na jižní Moravě podle odborníků přibývá.

Kvůli zlodějům bývají zavřené. Noc kostelů otevře brány. Nabídne hudbu, meditaci

Blanensko, Vyškovsko - Tiché rozjímání si v pátek vychutnají návštěvníci blanenského kostela sv. Martina. Je součástí programu, který si Blanenští přichystali u příležitosti celostátní akce Noc kostelů. „Tichých prostor ve společnosti ubývá,“ poukázal tamní farář Jiří Kaňa.

Před draftem do NHL "zdobí" Krále ortéza: Kdo o mě stojí, ten si mě i tak vybere

Brno – Oslavy titulu Komety sledoval na Zelném trhu s obvázanou rukou. V nejdůležitější sezoně na něj sedla smůla. Závěr ročníku v zámořské juniorské soutěži WHL v dresu Spokane Chiefs dohrával hokejový obránce Filip Král se zraněným ramenem a poté s ním musel i na operaci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT