Krátce po poledni už Zemanovi, senátorům, poslancům a hejtmanovi Haškovi obsluha servírovala předkrm. Rillletes z králíka. Jako hlavní chod se podával konfitovaný bůček na černohorském medovém pivu od šéfkuchaře Martina Peši.

Ve zkušebně turbín

Další zastávkou prezidentské kolony byla zkušebna vodních turbín v Horní Lhotě společnosti ČKD Blansko Engineering. Ta je dodavatelem technologického zařízení pro vodní elektrárny a čerpací stanice. Modernizuje a opravuje vodní elektrárny. Provozuje hydraulickou laboratoř.

ČTĚTE TAKÉ: Dárek pro prezidenta? Čerpací stojan na HradČTĚTE TAKÉ: Neviděl Zemana. Zanevřel na něj

Zatímco někteří zaměstnanci firmy na nádvoří tipovali, zda Zeman přijede v černém Superbu nebo v Audi, nabírala kolona mírné zpoždění. Prezident dorazil krátce po druhé hodině. Po dobrém obědě nešetřil dobře naladěný Zeman svými tradičními bonmoty. „Omlouvám se za osm minut zpoždění. Vítali mě jinde trochu déle," usmíval se po vystoupení z auta a s vycházkovou holí zamířil do haly společnosti. Tam už čekalo několik desítek zaměstnanců. Prezident s nimi diskutoval o zahraničních trzích a diplomatické podpoře podnikatelů.

Zdroj: DENÍK/Jan Charvát

Velké možnosti pro vodní elektrárny vidí v Tádžigistánu. „Je to nejchudší země střední Asie. Pro českého podnikatele tam není dobrý byznys. Jedinou výjimkou jsou vodní elektrárny. Jejich potenciál je využitý z pěti procent," uvedl Zeman. Dodal, že s tamní vládou navázala Česká republika dobré styky a vedení firmy nabídl zprostředkování kontaktu.

V diskuzi se zaměstnanci vyplynulo, že při velkých zakázkách v podobných zemích však často narážejí na problémy s pojištěním dané investice. „Česká exportní banka řekne, že nám na projekt dá peníze, když ho budeme mít pojištěný. Ale to je v zaostalých a nestabilních zemích velký problém," řekl v diskuzi jeden ze zaměstnanců. Na závěr návštěvy dostal Zeman od zástupců společnosti ke svému pondělnímu svátku část Peltonovy turbíny. Připomínala popelník.

Zahraniční kontakty

Závěrečnou prezidentovou zastávkou na Blanensku byla společnost Adast Systems v Adamově. Ta vyvíjí, vyrábí a dodává technologie včetně zařízení pro čerpání, měření a výdej kapalných nebo plynných paliv. V diskuzi se zaměstnanci stočil Zeman opět řeč za zahraniční trhy. V Tatarstánu nebo v Latinské Americe. „Máme tam dobré kontakty. Prezident Tatarstánu tady bude na návštěvě v dubnu. Nabízíme vedení vaší firmy zprostředkování kontaktu," řekl Zeman. Vedení firmy nabídl i účast v delegaci s dalšími českými podnikateli v Latinské Americe.

Zdroj: DENÍK/Alžběta Nečasová

Jitku Weiserovou, která padesát let pracovala v Adamovských strojírnách a ve městě stále žije, zajímalo, co prezident říká na krach tohoto strojírenského gigantu. „Po revoluci tady díky panu prezidentovi Havlovi zanikla zbrojařská výroba. Trhy s tiskařskými stroji obsadila zahraniční konkurence, vytunelovalo se to. Dřív v Adastu pracovalo několik tisíc lidí. A teď? Škoda mluvit," lamentovala žena.

Zeman ji odpověděl, že zahraniční zbrojařští giganti uvolněné místo na trhu hbitě zaplnili. „A České republice poděkovali," řekl ironicky. Jako dárek dostal na cestu jeden z čerpacích stojanů, který firma vyrábí pro benzínky.